DOMESDAY-BOOK het oudste Engelse kadaster 1 170 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster In de 10e12e eeuw bestond er in Engeland een speciale grondbelasting, Danegeld ge noemd, naar het land van herkomst Denemar ken: het was afkoopgeld, dat aan de Deense invallers moest worden betaald. Toen Knoet van Denemarken Engeland in 1016 ver overde, verloor deze belasting wel zijn be staansreden, maar de heffing werd niet afge schaft. Willem de Veroveraar voerde dit Danegeld in 1066 opnieuw in. In dat jaar ver overde deze namelijk, met steun van de toen malige paus Alexander (die onbeschrijflijk kostbare geschenken kreeg voor zijn zeer ge waardeerde hulp) het grootste deel van Enge land. De beslissende slag bij Hastings is wel bekend. Het in de geschiedenis beroemde, op bevel van deze Normandiër aangelegde Domesday-Book schijnt wel mede bedoeld te zijn geweest om de heffing en de juiste verdeling van ge noemde belasting gemakkelijker te maken. (Tot 1163 werd het Danegeld regelmatig ge heven. Toen heeft men het door andere belas tingen vervangen.) De naam Het Domesday-Book is een soort kadaster, waarschijnlijk wel het oudste kadaster in de Middeleeuwen in Engeland. Het IJslandse Landnamabok, het kolonisatieboek van de Noren, dat ca. 10681148 is samengesteld, bevat 3060 persoonsnamen en 1400 plaats namen. In zijn beperkte omvang is het moge lijk wel vollediger dan het hier door ons be sprokene. Dit wordt met stelligheid beweerd door Halldor Hermansson in Islandica XXXI, Cornell University, Ithaca N.Y.-1945. Ellis noemt het the register from which judgment was to be given upon the value, tenure and services of land therein discribed. Het werd vroeger gespeld „Dómes Daeg British Universities Encyclopedia zegt dat the name has obvious reference to the supreme authority of the book in doom or judgment on the matters contained in it. Sommigen menen, dat de eigenaardige naam verband hield met de omstandigheid, dat men er evenmin van in beroep kon komen als van het laatste Oor deel. Reeds ten tijde van Hendrik II (1154- 1189) werd van dit kadaster gezegd, dat de hierin opgenomen gegevens voor geen beroep vatbaar waren. Anderen, sprekende van deze recueil cadas tral, la gigantesque enquête, donnant la situa tion de toutes les terres anglaises a la fin du Xle siècle zijn van oordeel dat de naam Livre du Jugement dernier ontstond door de nauwkeurigheid, waarmee men gedurende dit onderzoek werkte. In de ogen van het volk uit de Xle eeuw was „the Survey" gelijk aan de grote afrekening op de Dag des Oordeels. Hij wordt ook afgeleid van Domus Dei (Godshuis), omdat de resultaten zouden zijn neergelegd in The King's Treasury, een deel van de kerk van Winchester, de oude residen tie van Willem de Veroveraar. Later werd het Domesday the register of appeal for those whose titles to their property might be disputed (Ellis). De grote registratie van grond en ander bezit van 1086 is nog onder verscheidene andere namen bekend, zoals the Great Survey, Rotu- lus, Wintoniae rol van Winchester), Scriptura Thesauri Regis (geschriften van de Koninklijke thesauri), Liber Regis (konings boek), Liber Judiciarius, Liber Censualis Angliae enz.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 14