178 op het feit, dat de provinciale planning van de wettelijke verkaveling niet werd door kruist. Het nadere beleid ten aanzien van deze materie is in studie. Het verslag besteedt verder aandacht aan werkgelegenheid, cultuurtechnisch onder zoek, civieltechniek, bedrijfsinrichting, open luchtrecreatie en ruimtelijke ordening. Het zou ons te ver voeren op deze plaats nader op al deze facetten van het beleid in te gaan. Een jaar cultuurtechniek wordt in het tweede hoofdstuk onder de loep genomen. Hieruit lichten we hetgeen over de stand van de ruilverkavelingen wordt meege deeld. 11 ruilverkavelingen met een gezamen lijke oppervlakte van 33.230 ha kwamen ge reed, waarmee de totaal gereedgekomen op pervlakte per 31 december 1963 steeg tot 199.310 ha. Aangenomen werden 12 ruilver kavelingen met een totale oppervlakte van 52.750 ha, waardoor per 31 december 1963 in uitvoering waren 357.070 ha. Aangevraagd was een oppervlakte van 1.214.400 ha, waar van aan het eind van het jaar in voorbereiding waren 417.200 ha. Ook de oppervlakte die door de ruilverkave lingsovereenkomsten wordt bestreken ver toonde een flinke stijging. Voor 1550 ha werd in 1963 de akte gepasseerd. In voorbereiding waren op het eind van het jaar 27.810 ha, d.w.z. dat daarvoor de overeenkomst bij de C.D. was ingediend voor het aanvragen van de goedkeuring door de C.C.C. In 1963 wer den in uitvoering genomen, d.w.z. goedge keurd door de Minister van Landbouw en Visserij, overeenkomsten omvattende een oppervlakte van 5710 ha, terwijl per 31 de cember 1963 totaal in uitvoering was een op pervlakte van 8970 ha. Op deze datum waren totaal gereedgekomen, d.w.z. dat de akte ge passeerd was, ruilverkavelingsovereenkom sten omvattende een gebied van 10.320 ha. De in uitvoering zijnde oppervlakte is in het verslagjaar bijna verdubbeld. Dit hoofdstuk bevat verder paragrafen over Investeringen, Water- en Wegenbouw, Landbouwbedrijfsgebouwen, Uitvoeringsas pecten, Procedures inzake de toepassing van de Ruilverkavelingswet en het werk in de ver schillende provincies. Belangstellenden naar al deze facetten raden we aan het verslag zelf ter hand te nemen daar het onmogelijk is al hetgeen in de 110 bladzijden van het verslag vermeld staat in dit korte bestek samen te vat ten. Resultaten van samenwerking besteedt in de eerste plaats aandacht aan het kadastrale ruilverkavelingswerk. Hieruit stip pen we aan dat in verband met het aflopen van het werk in de herverkavelingsgebieden het ruilverkavelingsbureau St. Maartensdijk werd opgeheven. De resterende werkzaam heden zullen door het bureau Middelburg worden uitgevoerd. Na beëindiging van de herverkaveling Schouwen-Duiveland, waar een proef werd genomen met een nieuw sys teem kadastrale boekhouding, waarbij de leg ger werd vervangen door een kaartsysteem, zullen aan deze herverkaveling door de kadas trale ruilverkavelingsdienst ca. 168 manjaren zijn besteed. De proeven met mechanisatie van de ruilverkavelingsboekhouding werden voortgezet, terwijl voor de verzekering van de punten van de meetkundige grondslag en grenspunten proeven werden genomen met het gebruik van geplastificeerde palen met gietijzeren kop die in de grond geschroefd worden. Overwogen wordt de mechanisatie van berekenings- en kaarteerwerk door aan schaffing van elektronische apparatuur in de vorm van een elektronische planimeter en dito coördinatograaf aan het Centraal Teken en Opleidingsbureau van het Kadaster. 40.000 ha ruilverkavelingen werden gevlogen. Voor 12 ruil- en herverkavelingen met een oppervlakte van 33.700 ha werd de akte ge passeerd, terwijl voor 9 gebieden met een grootte van 9.200 ha de renteberekening plaats vond. Voor 72.000 ha werden de lijst van rechthebbenden en de uitkomsten van de schattingen en voor 9.000 ha het plan van toedeling ter visie gelegd. Dit hoofdstuk behandelt verder de land schapsverzorging in samenwerking met het Staatsbosbeheer, de voorlichting in samen werking met de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Opdrachten aan derden als Cultuur technische Maatschappijen, Stichting Bodem- kaartering, Geologische Stichting, Proefsta tion voor Akker- en Weidebouw, Landbouw Economisch Instituut, werkzaamheden van het Instituut voor Cultuurtechniek en Water huishouding en Internationaal Instituut voor Landaanwinning en Cultuurtechniek. Provinciale problemen en objecten worden in het vierde hoofdstuk behandeld. We noemen hiervan Waterschappen en ruil verkavelingen in Groningen, Ruilverkaveling en Openluchtrecreatie in Friesland, Ruilver kavelingsrente en pachtverhoging in Hum- melo-Keppel in Gelderland, Landbouw en

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 22