landmeetkundig ambtenaar GEMEENTE OSS 182 worven. In 1912, toen over Marokko het pro tectoraat gevestigd werd, bezaten zij reeds meer dan 100.000 hectaren. Aan de grond- vervreemding werd paal en perk gesteld door een wet krachtens welke de gemeenschappe lijke grondeigendom van stammen onver vreemdbaar werd verklaard Krachtens de wet van 1913 werd bepaald dat de gronden in een openbaar register inge schreven moesten worden, zodat de Europese kolonisatie een officieel karakter kreeg. Het systeem van grondregistratie was een navol ging van de „Real Property Act", beter be kend als de wet Torrens, die in 1858 in Australië werd ingevoerd en door Frankrijk reeds in Tunesië en op Madagascar was toe gepast. Het stelsel is niet gebaseerd op de eigenaar, maar op het onroerend goed zelf en dus te beschouwen als een soort van bur gerlijke stand van de grond. Alle juridische en topografische bijzonderheden betreffende een stuk grond worden op een grondkaart aange tekend, die in het grondenboek wordt inge schreven. Deze registratie heeft de kolonisatie geconsolideerd en hoewel de inschrijving van grondbezit niet aan de Marokkanen werd op gelegd, gingen velen wel hiertoe over. Toch was in 1957 niet meer dan één miljoen hectaren grond, die in het bezit van Marok kanen was, in dit grondregister ingeschreven. De wetten m.b.t. de grondeigendom hebben niet alleen de Europese kolonisatie mogelijk gemaakt, maar ook het inheemse grootgrond bezit in de hand gewerkt. Hoe toch was de toestand? De caids wisten (van de gemeen schappelijke stamgronden) grote stukken in handen te krijgen. Bij de Berberwet van 1930 waren de djemaas tribunalen geworden. Deze juridische djemaas bezaten notariële be voegdheid en beslisten over eigendomsver anderingen van roerend en onroerende zaken. Het vreemde was, dat die djemaas vaak door de caids waren aangewezen, waardoor zij zwak stonden tegen misbruiken door deze. In het laatste jaar vóór de onafhankelijkheid (1956) werd het aantal grootgrondbezitters- Marokkanen geschat op 7500, met 1.800.000 hectaren cultuur- en weidegrond. Na 1956 kwam ook de ruilverkaveling op gang. Er is ca. 150.000 hectaren herverkaveld, voornamelijk in de stamgebieden van Doek- kala, Triffa en Beni Moessa. Bij de Dienst Publieke Werken kan worden geplaatst een hoofdzakelijk voor de buitendienst. Vereist: diploma H.T.S.-landmeten of landmeet-technicus N.L.F. of hogere landmeetkunde P.B.N.A. Bezoldiging als technisch ambtenaar van 622,— tot ƒ827,— bruto per maand, exclusief huurcompensatie en vakantie-toelage. Sollicitaties binnen 8 dagen aan burgemeester en wethouders van Oss.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 26