Vanzelfsprekend is er een nauwe wisselwer king tussen deze factoren. De verlichtings- sterkte en de gelijkmatigheid van de verlich ting bepalen met de reflectiefactoren o.m. de helderheidsverhoudingen in het interieur, ter wijl de invalsrichting invloed heeft op het op treden van b.v. glimlichten en de ligging van schaduwen. Het zijn deze factoren, waarmee reeds rekening moet worden gehouden vanaf het ontwerp van de verlichtingsinstallatie. Een goede verlichting is iets anders, is in ieder geval méér dan een min of meer ge slaagd arrangement van fraaie of doelmatige armaturen. Analyse van de oogtaak in tekenkamers Men kan de oogtaak bij tekenwerk, in engere zin, opvatten als het waarnemen van helder heids- en kleurcontrasten in het platte vlak. Bij het waarnemen van lijnen en figuren zijn het vooral het contrast en de verlichtings sterkte die de mate van zichtbaarheid bepa len. In principe is de invloed van de verlich tingssterkte dan ook essentieel, omdat teken werk langdurige en nauwkeurige waarneming van fijne respectievelijk zeer fijne details ver eist, waarbij in veel gevallen het contrast slecht moet worden genoemd. Een goede ver lichting bij het tekenen is dus allereerst een kwestie van kwantiteit. Het probleem wordt echter gecompliceerd doordat in de directe omgeving van de eigenlijke oogtaak vrijwel altijd tekenmateriaal aanwezig is als b.v. tekenmachine, liniaal, driehoek of b.v. een planimeter. Het is dus nodig plastische vor men en omtrekken van allerlei voorwerpen waar te kunnen nemen; schaduwen en glim lichten zijn vrijwel altijd aanwezig en kunnen het werk soms vergemakkelijken soms ook wel bemoeilijken. Een typisch voorbeeld daarvan is, bij gericht licht en onjuiste invalsrichting, 160 A. Voorbeeld van een tekenkamer met gloeilampen verlichting omstreeks 1938. De verlichtingssterkte bedraagt slechts 150200 lux, terwijl de totale indruk die de verlichting maakt on rustig is. De meubels zijn te donker van kleur de armaturen relatief helder. Door de heldere, min of meer puntvormige lichtbronnen treden uiteraard eerder hin derlijke spiegelingen en schaduwen op dan bij de veel diffuser ,,TL" verlichting van vandaag.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 4