203 4. a. Wanneer is een weg openbaar? b. Welke burgerrechtelijke bepaling geldt ten aanzien van de eigendom van een weg? c. Hoe verloopt de descente bij het ont eigeningsproces? 5. a. Welke gegevens kan men jaarlijks uit de rijksbegroting inzake kadaster en hypotheken putten? b. Welke stukken moet men hiervoor raadplegen en waar kan men deze in zien? c. Hoeveel bedraagt de ontwerp-rijksbe- groting van uitgaven gewone dienst voor het dienstjaar 1963 ongeveer en wat zijn hierin de belangrijkste begro tingshoofdstukken, gerangschikt naar het uitgavenbedrag? Burgerlijk recht Tijd: 75 min. 1Bespreek de verschillen tussen erfgenamen en legatarissen. a. Een man vermaakt bij openbaar testa ment het vruchtgebruik zijner gehele nalatenschap aan zijn echtgenote. Is de vrouw in dit geval erfgename of legatarisse? b. Hij doet hetzelfde bij codicil. Wat is de vrouw nu? 2. Wat zijn burenrechten? Bespreek er enkele. Wat is het verschil tussen burenrechten en servituten? Kent ge arresten op dit gebied? 3. Waarvoor is het verschil tussen onroeren de en roerende goederen van belang? Wat voor zaken zijn de appelen aan de boom? Kan men deze verkopen en zo ja wat ver koopt men dan? 4. Wat is voogdij? Hoe ontstaat ze en hoe gaat ze teniet? Wat zijn de verplichtingen van voogd en toeziende voogd? 5. In maart 1963 is overleden Prof. Mr. J. C. van Oven die een korte tijd minister van Justitie is geweest. Wat is de belangrijkste wetswijziging die Prof. van Oven tot stand heeft gebracht op het gebied van familierecht en wat houdt deze in? Naar aanleiding van het bovenstaande ge lieve u de volgende casus te behandelen, welke zich heeft voorgedaan. Een vrouw die buiten elke gemeenschap van goederen getrouwd was, komt tot de ontdekking dat, nadat zij een paar dagen bij haar ouders is geweest, al haar meu belen verdwenen zijn. Haar man heeft ze met een vrachtauto laten vervoeren. Dat is het enige wat zij weet. a. Wat moet zij doen? b. Na een week treft de vrouw de meu belen aan met uitzondering van het slaapkamerameublement, dat zij bij de buren heeft zien staan in een zaak van tweedehandsmeubelen. De op koper deelt haar mede de goederen van haar man te hebben gekocht en ze zelf met de bestelwagen uit de echtelijke woning te hebben gehaald. De buren vertelden haar, dat zij het slaapkamerameublement van de man hebben gekregen als geschenk ter ge legenheid van hun 40-jarig huwelijk. Wat staat de vrouw in deze gevallen te doen? Landmeetkunde III Tijd: 150 min. A Een punt P wordt bepaald uit twee ach terwaartse richtingen naar en twee voor waartse richtingen uit A en B. Afstand PA afstand PB 6,37 km. De voorwaartse richtingen zijn elk be paald met enige oriënteringsrichtingen. a. Bepaal, met richtingsgewichten 1 de verhouding van de maximale en mini male standaardafwijkingen. b. Indien nu de richtingsgewichten be rekend worden met de formule bepaal dan de max. en min. standaard afwijking. c. Is volgens de H.T.W. dit punt vol doende nauwkeurig bepaald, als d 3 j'Akm 0,05 (m lOdmgr)- 2. Afstand AB wordt bepaald door het meten van BC met behulp van een in C op gestelde invarbasisbaak van 2 meter, en de hoeken a en

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 15