Weet U De afmetingen van de figuur zijn onge veer: BC 30 meter, AB 300 meter, hoek BCA recht. a. Druk de standaardafwijking van AB uit en die van u, /3 en e. Welke van deze drie hoeken zou het minst nauwkeurig gemeten kunnen worden? b. Bepaal een schatting van deze stan daardafwijking indien alle hoeken met een Kern DKM 2 gemeten worden, en gedwongen centrering wordt toege past. 3. Gegeven: P wordt bepaald als knooppunt van drie vrijwel qestrekte veelhoekstrekken P-l, P-2, P-3. Berekend zijn nu de som van de coördi- natenverschillen in elke trek, en wel: y van 1 naar P: 500,500, van 2 naar P: 500,-j- 500, van 3 naar P: 1000,— 1000, Bepaal de coördinaten van P, aannemende dat een schaalfout aanwezig is. 4. aWaarom wordt een tweezijdig aange sloten veelhoek zoveel mogelijk ge strekt genomen? b. Waardoor is een dubbelbeeldafstand- meter nauwkeuriger dan een draden- afstandmeter? c. Is een zelfreducerende dradenafstand- meter in het algemeen nauwkeuriger dan een gewone? x y 1 0 1001,10 2 1001,20 0 3 1501,70 1501,50. Fotogrammetrie Tijd: 100 min. 1. Geef aan, wat wordt verstaan onder de hierna genoemde fotogrammetrische ter men en omschrijf welke rol deze begrippen spelen in de beeldenpaarfotogrammetrie: a. langsoverlap dwarsoverlap b. langshelling dwarshelling c. langsparallax dwarsparallax 2. Behandel de volgende grafische fotogram metrische methoden: a. die voor radiaaltriangulatie van verti cale opnamen van geaccidenteerd ter rein; b. de vierpuntsmethode voor ontschran- king van hellende opnamen van hori zontaal terrein. dat de instelling van de kadasterraad is voorgesteld? De in 1957 ingestelde staatscommissie Prinsen inzake het kadaster heeft voorgesteld een ka dasterraad in te stellen, die de regering ge vraagd en ongevraagd van advies dient om trent de vraagstukken, waarmee de rijksdienst van het kadaster zich zal moeten bezig hou den. Het voorstel is vervat in een kadaster- wet, die de commissie heeft gevoegd bij het rapport, dat zij de staatssecretaris van finan ciën, dr. W. H. van den Berge, heeft aange boden. Het ontwerp kadasterwet geeft regelen opdat de dienst van het kadaster zijn maatschappe lijke functie zo goed mogelijk kan vervullen. In de voorgestelde kadasterraad zouden ver tegenwoordigers van diverse ministeries zit ting moeten hebben, benevens vertegenwoor digers van andere groepen die belang heb ben bij de kadastrale dienst zoals de broeder schap der notarissen, de vereniging van Nederlandse gemeenten en de unie van waterschapsbonden. 204

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 16