Boekbespreking stand AC in vergelijking met de grote afstan den AP en AS (resp. ruim 5 en ruim 4 km) niet verantwoord is met het oog op het plaat selijk verband. De oplossing die wij voor ogen hadden is de volgende. We gaan daarbij te werk volgens de methode waarvoor het formulier Kadaster nr. 37 is ontworpen. Eerst berekenen we ar gument en lengte van CP in het gegeven stel- stel. Daarna maken we gebruik van een hulp stelsel 1] met A als oorsprong en AP als positieve 1]~as. In dit stelsel berekenen we slechts i c, omdat d daarna volgt uit sin <5 j=_c CP' K De verdere oplossing verloopt volgens de aan wijzingen in het eerste gedeelte gegeven, dus vaststelling van argument AP uit AP CP -j- <5, berekenen coördinaten van A in het ge geven stelsel, vanuit C over B naar A, met als voorlopig sluitstuk de berekening uit coördi- naatverschillen van argument AP ter controle van overgangs- en coördinatenberekening. Oplossingen ontvingen we van de heren H. J. Bloemert, P. Groenewoud, J. F. Honderdors, O. Platje, G. J. Rinsma, J. de Stigter, J. Strei- cher, D. de Vries en T. Wagenveld. J. B. Parry, Het tijdperk van ontdekkin gen 1450—1650. Uitg. 1963 J. M. Meulenhoff, Amster dam345 blz. Oorspronkelijke titel: The age o[ Reconnaissance. Ned. van Dr. J. C. B. Dijkman. Prijs 6,90. In de serie „Geschiedenis van de beschavin gen" verscheen in de Nederlandse taal (als deel V): Het tijdperk van ontdekkingen van J. B. Parry. Omdat de geschiedenis van de ontdekkingen zo nauw samenhangt met de ontwikkeling van de astronomie, de zee vaartkundige en landmeetkundige instrumen ten en de kartografie, achten wij een aanbe veling tot lezing hier alleszins op z'n plaats. Reeds de inleiding bevat veel, dat de aan dacht van de kartograaf en de ontwikkelde leek waard is, alleen al om de als vanzelf ons opgedrongen vergelijking der oude bron nen (de reisboeken, de portolanen, de map- pae- en sphaerae mundi, de Almagest en Geografie van Ptolemaeus, de Imago Mundi van kardinaal d'Ailly, de Theatrum Orbis Terrarum van Ortelius en vele andere). Meer nog dan voor de ontdekkingen der ver schillende landen, de kolonisatie en de ont wikkeling van de navigatie, willen wij echter uw belangstelling vragen voor hoofdstuk 6 „Zee- en landkaarten", waar verscheidene kartografen en meesters van navigatie en navigatiekompassen de revue passeren en waar meer speciaal hun arbeid in het belang van die ontdekkingen wordt gedemonstreerd. Al lezende worden wij weer herinnerd aan de invloedrijkste van de wereldzeekaarten, de Spaanse Padrón Real, wij hernieuwen onze kennismaking met de Molukkenkaart van Pedro Reinel, met de Cantino- en Con- tarinikaarten, de schepping van Fra Mauro en met het werk van Wright en Mercator, van Homen, Plancius en De Bry, om maar enkele te noemen. De 48 bladzijden met tekeningen en repro- dukties van kaarten, instrumenten en tonelen uit het leven (voor het grootste deel in ori- ginali berustend in het Brits Museum te Lon den en het Nationaal Museum te Greenwich) helpen ons bij het lezen van de dikwijls niet romantische tekst. De vele aantekeningen aan het slot geven ons bovendien waardevolle bibliografische bijzonderheden, naar welke anders vaak lang moet worden gezocht. Ziehier een goedkoop boek met een oneven redige hoeveelheid interessante en wetens waardige feiten. W. W. Sawyer, Wegwijs in de wis kunde. Aula-reeks. Uitg. 1963. Oorspr. titel: Prelude to Ma- thematics. Verf. van C. van der Linden. In de serie „Het wetenschappelijke pocket boek" verscheen: Wegwijs in de wiskunde. 206 p W. K.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 18