Boekbespreking BERICHTEN van en uit het N.G.L. Uitnodiging De stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde nodigt u hierbij uit tot het bij wonen van een studieavond welke gehouden wordt op maandag 26 oktober, aanvang des avonds om 8 uur. Deze studieavond wordt gegeven in de cantine van de Hogere Technische School, Vondel laan 2 te Utrecht. De technische school is te bereiken vanaf het Centraal Station met buslijn 6, richting Hoograven. De heer Dr. W. de Graaff, Hoofd van de Na tuurkundige Werkgroep afdeling Ruimtevaart van de Sterrewacht te Utrecht zal een inleiding houden over: De ruimtevaart en de vorm van onze aarde. Kadaster, door Ir. W. van Riessen f2e druk, bewerkt door W. Joosten, Ingenieur-Verifi cateur van het Kadaster in algemene dienst, 15 x 10 cm, 116 blz., 3,25, Nederl. Uitgevers Mij. Lei den; met bandontwerp van J. W. H. Biesma. In de serie Numij-monografieën verscheen een bijgewerkte herdruk van het boekje van wijlen Ir. W. van Riessen over het Kadaster. De eerste druk (1953) was al enige jaren uitver kocht en trouwens -door de vele verande ringen die zich sedertdien in de organisatie van de kadastrale dienst voltrokken wat verouderd, een euvel dat in deze dynamische tijd ook de tweede druk reeds parten speelt. Ir. Van Riessen schreef zijn boekje bovenal voor leken. De eenvoudig gehouden stijl maakte de kost licht verteerbaar voor wel ieder die met de inhoud kennis maakte, een omstandigheid welke mede het succes van „Kadaster" heeft bevorderd. Op onderhou dende wijze worden we met de neus op de registratiebehoeften van een geordende ge meenschap gedrukt, teboekstelling niet alleen van personen maar ook van beesten, dingen en onroerend goed. Het laatstgenoemde be tekende: kadastrering, Kadaster. Een vlot ge schreven hoofdstuk over de gang van zaken bij de oprichting van het Nederlandse Ka daster en van de bijhouding ervan geeft ook de leek een duidelijk overzicht van de gang van zaken. Een vraagbaak over het Kadaster bevat uiter aard ook gegevens over de organisatie van de kadastrale dienst, over de vestigingen der ver schillende bureaus en over de opbouw van het personeel. Helaas is in dit gedeelte bij de her druk het uit de toon vallende en niet ter zake doende betoog over de beëdigd klerk gehand haafd, een betoog dat door de feiten is achter haald. Hoe houdt men orde in de baaierd van de on telbare veranderingen in de zakelijke rechten op onroerend goed en van de wijzigingen in het vastgoed zelve? In een hoofdstuk over de werkwijze en de bijhouding van het Kadaster wordt dit uit de doeken gedaan. De lezing en bestudering van de verhandelingen over de Publiciteit (Openbare Registers) en de Spe cialiteit (de kadastrale aanduiding) zijn van grote waarde niet alleen voor de kadastrale leek, maar ook bij uitstek belangrijk voor de medewerkers bij de kadastrale diensten. Een hoofdstuk over de raadpleging van het Ka daster en van de Openbare Registers door het publiek besluit het boekje, een hoofdstukje dat niet uitmunt door evenwichtigheid, doordat er ook allerlei zaken worden beschreven welke met raadpleging van de grondboekhouding door derden in geen verband staan: omvang van het archief, vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen, samenwerking met andere diensten, samenvatting van het besprokene en een korte toelichting van de enkele bijlagen (kadastraal plan, leggerartikel, en een veld werkvoorbeeld dat voor een moderne meting voor de vastlegging van zakelijke rechten een wel wat aanvechtbaar voorbeeld is, naar mijn smaak). De herdrukte kadastrale inlichtingenbron, haast onmerkbaar up-to-date bijgewerkt door de deskundige bewerker, moge ook nu weer zijn weg vinden naar de bureaus van bouwers en van niet-kadastrale landmeetkundige dien sten, van hypotheekbanken en van makelaars van onroerende goederen en andere ge- interesseerden. Het personeel van notaris kantoren en van de Bewaringen der Hypo- 232 Voor het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, B. Disselhof, V.M.D.R., tel. 30095 N. Som, V.V.L., tel. 82502 A. P. M. de Goede, V.T.A.K., tel. 80636 Verlengde Hoogravenseweg 290

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 20