247 door mensen die elkaar niet kennen en toch in economische relatie met elkaar treden. Op goede trouw kan men daarbij niet afgaan want grondfraude (het zgn. stellionaat) zou dan aan de orde van de dag zijn, bijv.: A verkoopt aan B grond van C, D biedt zijn zwaar belaste grond als vrij van hypotheek aan, belast grond van E met een lening enz. Altijd lijdt hierdoor iemand schade en wat schadelijk is voor de bij is ook nadelig voor de zwerm. Om de maat schappelijke vrede te bewaren heeft men dan ook grondeigendom wel openbaar moeten maken waarbij, om zowel derden als partijen te beschermen, alle grondtransacties worden geregistreerd. Teneinde te kunnen constateren of een verkoper of hypotheeknemer het ver- vreemdingsrecht heeft is er daarna een toe gankelijke administratie nodig waaruit a la minute blijkt wie de eigenaren zijn. In ons B.W. zijn na elkaar een aantal artikelen geplaatst die regelen hoe eigendom verkregen wordt. Terzake van onroerend goed heeft de wetgever nu de gelukkige gedachte gehad de openbaarmaking te koppelen aan het ontstaan van het recht zelf. Ons stelsel verzekert dus de openbaarheid van de eigendom door als sanctie op het nalaten van de overschrijving het achterwege blijven van de levering te stel len. Bij de overdracht staat het kadaster dus niet apathisch tegenover het gebeuren, maar neemt deel aan de handeling en voltooit haar. Men kan dan ook stellen dat, zoals de eigen dom van mijn huis enz. ontstaat door over schrijving van de akte in de openbare regis ters, zo ontstond de eigendom als instituut bij de historische instelling van de openbaarheid (de individuele ontwikkeling is een herhaling van die van de soort) Grondeigendom en kadaster zijn dan ook tege lijk in de wereld gekomen en wanneer men thans het kadaster afschaft wordt alle eigen dom opzij gesteld. De eigendom zocht in zijn désir d'etre naar een dergelijke expressie als naar eigen voltooiing. Als een ik-analogon komt de eigendom pas tot zichzelf door uit- zichzelf te treden, zich voortbrengend, uitleg gend, ontvouwend, wetend en zich verdubbe lend teneinde ondubbelzinnig te worden. De kadastrale heilsorde Uit het voorgaande is gebleken dat het ka daster geen kopie beoogt te geven van de be staande eigendomsorde maar een nieuwe orde wil scheppen. Het kadaster bevat" de eigen dom dus niet zoals een herbarium gedroogde planten bevat, maar zoals een bloem de knop bevat. Ongetwijfeld heeft iedere eigenaar in zijn be wustzijn (scientia) een enigermate juiste voorstelling van het goed dat hij bezit, maar door de algemene opmeting worden de on roerende goederen in een collectief bewustzijn getild zodat er een geweten (conscientia) van de grondrechten ontstaat. Het bewustzijn van het steentje wordt zo verheven tot het bewust zijn van het mozaïek. Volgens de regel: nulle terre sans seigneur zijn de eigendommen zo geschikt dat zij te zamen de oppervlakte van ons land vormen. Doordat in ons land vele mensen op een klein grondgebied wonen zijn er miljoenen percelen met een veelvoud aan grenzen en evenzovele botsende belangen. De grens is het enige roerende aan het onroerend goed. Zo ergens is hier fraude mogelijk. Omdat het kadaster rechten beschermt moet het ook de topogra fische plaats localiseren waarbinnen die rech ten gelden ofwel delimiteren. Dan pas wordt het heilige recht van eigendom afgerond. Sanctus (heilig) komt van sancire begren zen; heilig maken betekent afzonderen. Ook de grens krijgt deel aan het principe van open baarheid door de aanwijzing op het terrein aan overheidsdienaren. Onder de handen van de landmeetkundige veranderen feiten in nor men. Wat de partijen met de vinger aanwijzen wordt door hem zodanig vastgelegd dat „men" het voortaan kan waarnemen en de verklaring ,,Dit is mijn eigendom" wordt dan een juri dische betrekking waarvan de boekhouding van het kadaster de tijd-, de landmeetkundige dienst de ruimtecoördinaten registreert. Deze elaboratie van het rechtsfeit bewerkstelligt de verhandelbaarheid (mobiliteit) van immobilia en immobiliseert de van nature mobiele grens. Omdat de levering constitutief is verhouden de kadastrale kaarten zich niet tot de terreins werkelijkheid als de geografie zich verhoudt tot het landschap. Zij beogen geen descriptie te geven maar een correctie, een vervolg. Zij geven niet het zichtbare weer maar maken het onzichtbare zichtbaar. Ons onderwerp samenvattend kunnen we nu zeggen dat de wet antwoord geeft op de vraag Wat is eigendom? Publiciteit van aankomst- titels is voorwaarde voor de wettigheid van de grondeigendom en het kadaster beantwoordt dus de vraag Wat is mijn eigendom? In dit instituut vindt de confrontatie van particuliere wil en overheid plaats. De objectieve wet en subjectieve wil worden zo met elkaar verzoend en ,,auf die Einheit der Allgemeinheit und Be- sonderheit im Staate kommt Alles an" zegt Hegel.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 11