BERICHTEN van en uit het N.G.L goede afsluiting derhalve van deze studie. Handschriftkaarten zijn alleen dan vermeld als ze in onderlinge samenhang het gehele land of een gehele provincie omvatten, zoals bijv. de Hattinga-kaarten (hoofdstuk 3), de Carte de Cabinet van Joseph de Ferraris (hoofd stuk 4) of de kadastrale kaarten (hoofd stuk 7) Voor de aandachtige lezer komt ook het be lang van de verpondingen en de tiendheffing als studiebron voor de ontwikkeling der karto- grafie naar voren. Wij lezen van het gedeelte lijke kadaster, dat reeds in 1794 gereed kwam de resultaten zijn neergelegd in het zg. maatboek maar dat in de archieven bleef geborgen, en van de opmetingen tussen 1807 en 1811, van welke de plans grotendeels wer den afgekeurd, maar overigens hier en daar nog lange jaren dienst deden. Ongetwijfeld zullen vele lezers met belang stelling kennis nemen van Hoofdstuk 8 over de geschiedenis van de Rivierkaart 1829- 1864 gebaseerd op de kadastrale kaart met een gekleurd fragment van het bekende blad Geertruidenberg van 1858, en van Hoofd stuk 9, dat de voorgeschiedenis en eerste uit gave van de Topografische- en Militaire kaart behandelt, geïllustreerd o.m. met (gekleurde) minuutbladen 1 25.000 en met platen, ont leend aan het Voorschrift ter vervaardiging van kaarten, uitgave van het Topografisch Bureau van 1856. Er is meer in dit boekwerk, dat het vermelden waard is, maar wij moeten ons beperken. Het kloeke moderne lettertype maakt het lezen gemakkelijk. Dat bekende organisaties (het K.N.A.G., het Prins Bernhard Fonds en de Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij) de uitgave steunden is een extra aanwijzing om dit nieuwste boekwerk van Dr. Ir. Koeman te be schouwen als een welkome aanwinst voor allen, die voor de geschiedenis van de karto- grafie belangstelling hebben. W. K. Abonnementen Geodesia Het bestuur van de Stichting Nederlands Ge nootschap voor Landmeetkunde" heeft de abonnementsprijzen voor de op 1 januari 1965 of later ingaande of vernieuwde abonnemen ten, onvoorziene prijsstijgingen voorbehouden, als volgt vastgesteld: Vrije abonnees (niet- leden van één der aangesloten verenigingen) per jaar 15,— voor binnenland en 16,— voor buitenland (voor verzending per lucht post wordt per jaar 15,extra berekend). Studerenden aan T.H. en H.T.S. per jaar 10,-. Opzegging van abonnementen dient te ge schieden uiterlijk één maand voor het einde van het abonnementsjaar. Het bestuur verzoekt de abonnees bij het in gaan van een nieuw jaarabonnement de ver schuldigde abonnementsgelden te willen over maken op postgiro 223150 t.n.v. de penning meester van de Stichting N.G.L., Zocher- straat 77-1, Amsterdam W-l of door over schrijving op de bankrekening van het Neder lands Genootschap voor Landmeetkunde bij de Algemene Bank Nederland N.V., bijkantoor Surinameplein, Amsterdam. Het bestuur Regionale bijeenkomst Arnhem Op dinsdag 8 december a.s. houdt Ir. J. G. D. Mooneri, Mijnmeetkundig ingenieur bij de Staatsmijnen, een lezing over: Enige aspecten van het werk van de mijnmeter, welke zal worden toegelicht met dia's. De bijeenkomst wordt weer gehouden in de gehoorzaal van de Hogere- en Middelbare Bosbouw- en Cultuurtechnische School van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschap pij, Huize Sonsbeek, Arnhem. Het gebouw is vanaf station Arnhem te bereiken met buslijn 5 richting Geitenkamp (via Apeldoornseweg Uitstappen halte Sonsbeek. We vertrouwen dat weer een groot aantal leden van de bij het N.G.L. aangesloten ver enigingen en vrije abonnees deze bijeenkomst zal bijwonen. Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. 252 O.i. zouden de kadastrale archieven veel meer dan tot nu toe door geografen e.a. doorvorst moe ten worden. Zowel de kaarten als de oorspronke lijke aanwijzende tafels, de processenverbaal van grensbepaling en de vervallen kadastrale leggers bevatten veel en belangrijk studiemateriaal. Ge lukkig wordt ook door deze publikatie een en ander weer beter bekend. Namens het N.G.L., De organisatiecommissie, T. SCHOFFELMEER, V.T.A.K. E. SCHRIKKEMA Ing„ V.M.D.R. M. L. VEEN Ing„ V.v.L. Corr.-adres: Roemer Visscherstraat 48, Arnhem, tel. 08300-22059.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 16