de brokopondodam is dicht Op zaterdagmorgen 1 februari 1964 is de laatste van de drie omleidtunnels in de stuw dam te Afobaka gesloten. De eeuwenoude waterstroom van de Surinamerivier werd hier mee voorgoed gekeerd. Het water in het stuw meer steeg de eerste weken ongeveer een voet per dag, geleidelijk langzamer tot enkele dui men, maar bereikte in twee maanden toch een hoogte van ongeveer 9 meter. Straks zal de waterstroom via grote turbines en generatoren meer dan 1000 miljoen kilowattuur elektrische energie per jaar opleveren. Op basis van de Brokopondo-overeenkomst werd medio 1959 met de uitvoering van het grote stuwmeerproject begonnen. Voordat aan de eigenlijke bouw van dam, waterkrachtwerk en hulpdammen kon worden begonnen was er al jarenlang voorbereidend werk verricht. Vanuit Paranam werd naar het zuiden, dwars door de jungle, een 75 km lange weg naar Afobaka aangelegd. Deze weg was nodig voor transport van personeel en materiaal en voor aanleg en onderhoud van de hoogspannings leiding die de energie van het waterkrachtwerk te Afobaka naar de smelter in Paranam zal voeren. Een ander spectaculair deel van het voorbereidend werk was de bouw van een 225 m lange, 10 m brede stalen brug op be tonnen pijlers, over de Surinamerivier, even beneden de te bouwen stuwdam. Deze brug wordt gebruikt voor het transport van bouw materiaal naar de damgedeelten op beide oevers. In een derde fase van de voorbereiding verrezen te Afobaka woonkampen voor werk nemers, voorlieden en staf, eetzalen, keukens, een polikliniek-annex hospitaaltje, een ijs fabriek, enorme opslagplaatsen en magazijnen, een kantoor, een grondmechanisch laborato rium, installaties voor het fabriceren van steen slag, het wassen en zeven van zand, een diesel- elektrische centrale, een compressorhuis, on derhoudswerkplaatsen, een betonfabriek, tim merwerkplaats, een loods voor het vlechten van betonijzer, elektrische werkplaatsen en wat al niet. De bouw van de stuwdam begon in de tweede helft van 1960. De betonnen dam is 285 m, de sectie van aarde en stortsteen 1628 m, samen 1913 m. De hoogte van uitlaat tot kruin is 67 m en de grootste breedte aan de teen is 400 m. door W. de Ridder Behalve de hoofddam moesten nog 16 hulp of zadeldammen gebouwd worden in de lagere gedeelten langs de rand van het toekomstige stuwmeer, dat met z'n oppervlakte van onge veer 1560 km2 tot de grootste reservoirs ter wereld zal behoren. Met de voortgang van het werk groeide het aantal arbeiders, totdat zelfs vele maanden lang meer dan 2300 man te Afo baka werkten. De Suralco de Surinaamse branche van ALCOA (Aluminium Comp. of America) is thans bezig in Paranam een aluinaarde fabriek en een aluminiumsmelter te bouwen. In de aluinaardefabriek zal de bauxiet geraffi neerd worden tot het zuivere aluminium- oxyde en in de aluminiumsmelter zal met be hulp van de te Afobaka op te wekken energie straks dat aluminiumoxyde tot ruw aluminium gesmolten worden. Wanneer in 1965 het stuwmeer vol zal zijn en de centrale in werking zal treden, heeft Suri name een moderne, geheel geïntegreerde alu- miniumindustrie waarin uit Surinaamse bauxiet, verwerkt tot Surinaamse aluinaarde Surinaamse aluminium zal worden gepro duceerd. In het voorgaande werd een globale opsom ming gegeven van hetgeen tot nu toe werd bereikt en het uiteindelijke doel van dit grote werk. De oorsprong van het Brokopondopro- ject stamt reeds van omstreeks 1948. Eerst nadat luchtopnamen van het binnenland waren gemaakt, kon worden geschat hoe het water in het meer zich zou spreiden bij afdamming van de rivier. De kaarteringsdienst van de K.L.M. heeft onder andere dit gehele gebied gevlogen en in kaart gebracht t.b.v. de Suri naamse regering. V oor paspuntbepaling, astro nomische plaatsbepalingen en hoogtemetin gen voor aanpassing en vlakstelling der lucht foto's, zijn reeds omstreeks 1950 landmeters met assistenten uit Nederland overgekomen. Met behulp van hun gegevens werden de kaar ten in Delft en Den Haag (K.L.M. Aero- carto) getekend en van hoogtelijnen voorzien. Dit was het eerste pionierswerk voor het Bro- kopondoproject. Van de moeilijkheden van deze voorbereidingen hoop ik enig idee te kunnen geven. De enige mogelijkheid om in het binnenland door te dringen was en is thans nog per 239

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 3