zzAandacUt voor. 268 Jubilee Volume Dedicated to Willem Scher- merhorn on his seventieth anniversary. Essays on the Development of Photogram- metry. Uitgave I.T.C. Delft, 240 bladzijden, prijs 29, Het is een goede gedachte geweest van de initiatiefnemers om dit boek in de vorm van korte verhandelingen, geschreven door zeven tien internationale prominenten op fotogram- metrisch gebied, uit te geven. Immers doordat zovele meningen over diverse onderwerpen bijeen gebundeld zijn, ontstaat bij de aan dachtige lezer een duidelijk beeld van de foto- grammetrie van het heden en van de toekomst. De onderwerpen welke worden behandeld omvatten o.m. planning, fotobeeldkwaliteit, analoge- en digitale methoden en instrumen ten, toepassing van fotogrammetrie bij het plannen van tracé's van nieuwe autowegen, de toepassing van hulpinstrumenten zoals de horizoncamera, de Airborn Profile Recorder (A.P.R.), de zonneperiscoop enz., fouten in de fotogrammetrie, ruimtelijke triangulatie m.b.v. satellieten en tot slot de internationale contacten in de fotogrammetrie. In verband met de snelle ontwikkeling die de fotogrammetrie heden doormaakt worden vele toekomstverwachtingen uitgesproken. Blachut gaat zelfs zover, dat hij verwacht, dat de huidige luchtfotografie, die ons zulke waarde volle gegevens verschaft, in de toekomst ver vangen zal worden door een informatiemiddel, dat onafhankelijk van elke weersomstandig- heid toegepast kan worden. De jongste ont wikkelingen op fotogrammetrisch gebied wijzen echter nog niet in deze richting. Een voortgaande verbetering van de analytische methode en van de automatische instrumenten wordt voorzichtig, doch algemeen als een realiteit gezien. Daarnaast biedt de methode van de ruimtelijke triangulatie met behulp van satellieten en de fotografie met behulp van een verbeterde panorama-camera vanuit satel lieten, een mogelijkheid tot verruiming van het arbeidsterrein van de fotogrammeter. Voorlopig echter worden de conventionele methoden al of niet met gebruik maken van digitale rekenmethoden algemeen toegepast. Het is dan ook van het grootste belang, dat de onderzoekingen naar de verschillen tussen het fysisch en het mathematisch model voortduren. Immers analysering van de fou tenbronnen, kwaliteitsverbetering van het in strumentarium en de ontwikkeling van reken methoden moeten samen een beter en goed koper produkt tot gevolg hebben. Het is daar om te hopen, dat de industrie in de gelegen heid zal blijven nieuwe instrumenten te ont wikkelen waarvan de afzetmogelijkheden be trekkelijk gering zijn. Ongetwijfeld zullen de industrieën in de toekomst onderling moeten samenwerken om de hoge ontwikkelingskos ten te kunnen drukken. Door de meeste Europese fabrieken zijn nauw keurige stereojcomparatoren, al of niet ge schikt voor „réseau" fotografie op de markt gebracht. Het is duidelijk, dat deze instru menten, doordat de parallaxen hiermee zeer nauwkeurig en snel gemeten kunnen worden en een ruim gebruik gemaakt kan worden van de voordelen die computers bieden, in de toe komst veelvuldig toegepast zullen worden. De discussies over de toepassing van hulp grootheden, verkregen met de horizoncamera, de A.P.R., de zonneperiscoop enz., gaan on verminderd voort. De eenvoudige verwerking van deze hulpgrootheden in het analytische proces, biedt vooral de A.P.R. de gelegenheid zich verder te ontwikkelen. Naast de discussies over de ontwikkeling van de analytische fotogrammetrie, wijzen Solaire en Gotthardt op het belang van de analoge blokvereffeningsmethode van Jerie voor die instituten welke zich geen kostbare uitrusting kunnen veroorloven en welke niet beschikken over zodanig opgeleid personeel, dat inge wikkelde rekenmethoden verwerkt kunnen worden. Wiggings waarschuwt vooral tegen onoordeelkundig gebruik van kostbaar instru mentarium in de onderontwikkelde landen. Het internationale contact, dat in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van de fotogrammetrie, wordt behandeld door Harry. De congressen van het I.S.P., de inter nationale meetings, het Internationaal Op leidingscentrum en de regelmatig verschijnen de periodieken hebben een hechte band doen ontstaan tussen de fotogrammeters van de ge hele wereld. Professor Schermerhorn heeft in deze internationale contacten altijd een be langrijk aandeel gehad. Moge hij nog lange tijd zijn capaciteiten en energie in het belang van de fotogrammetrie aanwenden. C.R.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 10