272 Vanuit een twee a drie grondstations in coördinaten bekend en een onbekend nog te bepalen punt worden gelijktijdig foto's ge maakt van de kunstmaan en de omgeving van de daarachter zijnde sterrenhemel. Met de ge gevens uit de stercatalogus, de opgenomen tijd en de waarneming in de foto's kunnen de juiste richtingen bepaald worden van waaruit het onbekende punt kan worden berekend. De moeilijkheden schuilen in de snelheid van ca. 8 km per sec. en de vereiste nauwkeurig heid van 8 m per 2000 km. Voorwaarden zijn: niet te hoog draaien van de kunstmaan terwille van de goede zichtbaar heid. niet te laag terwille van snelheid en de mogelijkheid van de verbranding in de damp kring, nuttige hoogte plm. 1000 km, wolken loze hemel, kunstmaan verlicht en waarnemer in donker, regelmatige vorm kunstmaan. Beperkingen zijn: de stercatalogus, vervor ming in de fotografische emulsie, de refractie, en dergelijke. Al deze zaken werden door de spreker be licht en in de discussie verduidelijkt. Na de koffie mochten we het instrumentarium be zichtigen, hetgeen een goede gelegenheid bood tot verheldering van het inzicht in de vele problemen die zich hierbij voordoen. De bereikte resultaten: enkele honderden pun ten, bepaald met twee bekende stations en enkele tientallen met drie stations, konden reeds berekend worden. Dit levert een inzicht in de samenhang tussen de verschillende coördinaten-stelsels, de vorm van de aarde en zodoende bevrediging van nieuwsgierig heid. De collega's van het N.G.L. die het initiatief tot deze bijeenkomst namen, deden een goede keus. Ik hoop dat dit niet de laatste in het seizoen is en beveel dit soort activiteiten gaarne aan bij alle leden en abonnees van Geodesia. G. G. KOPPIES Regionale bijeenkomst te Zwolle Op 19 november j.l. werd in Zwolle een regionale bijeenkomst gehouden. Sprekers op deze avond waren de heren lr. L. P. Roelfsema en P. M. Mosch van Publieke Werken te Amsterdam. In een uitermate boeiend verhaal werd ons een en ander verteld over de opzet van de bouw van de IJ-tunnel in Amsterdam en over de meetkundige vraagstukken die zich hierbij voordoen. Het bleek dat ingewikkeld lijkende problemen zich soms heel eenvoudig laten op lossen. Aan de hand van vertoonde dia's kregen ook wij de gelegenheid om, zonder het hinderlijke ,,in- en uitsluizen", een kijkje te nemen op dit momenteel nog modderige stuk IJ-bodem, waar vanaf 1968 het verkeer kan rijden. W. W. Pr. Kort verslag van de regionale bijeenkomst gehouden op 26 oktober 1964 te Utrecht Dank zij de welwillende en zeer gewaardeer de medewerking van de directeur van de H.T.S. voor Bouwkunde, waaraan ook de landmeetkundige leergang is verbonden, kon deze bijeenkomst weer plaats vinden in de kantinezaal van deze school. Het onderwerp „Ruimtevaart en de vorm van onze aarde'' zou volgens de convocatie wor den ingeleid door Dr. De Graaf f. Deze was echter juist naar het buitenland (de Sahara) vertrokken in verband met de a.s. lancering van een raket. Wist u dat onze Ne derlandse geleerden daar zo nauw bij waren betrokken? In zijn plaats heeft Prof. De Jager over dit onderwerp gesproken. Het was een vlotte en boeiende voordracht, waarin, nadat doel en waarde van de graadmeting in het kort waren behandeld, werd verteld dat men met behulp van ruimtevaartuigen en de daarin aanwezige instrumenten metingen kan verrichten die van belang zijn voor berekeningen in de astrono mie, maar ook voor die in de geodesie. Een lang gekoesterde wens echter: het bepalen van de juiste afstand tussen het Amerikaanse en het Europese continent is nog niet in ver vulling gegaan. Hiervoor moet nl. een ruimte vaartuig zich op grote hoogte nog in het licht van de zon bevinden terwijl de beide conti nenten al in duisternis zijn gehuld. Aan deze voorwaarde is nog niet voldaan. Ook van de technische topprestaties op het gebied van de ruimtevaart kunnen we geen wonderen verwachten, hoewel ze ons tot nooit vermoede dingen in staat stellen. Met een uiteenzetting van een nieuwe meet methode met behulp van „lasers" besloot Prof. De Jager deze voordracht. Onder de ongeveer 70 aanwezigen waren enkele leraren en een flink aantal leerlingen van de H.T.S. Wij mogen terugzien op een geslaagde avond. Namens de Commissie N. SOM

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 14