KARTOGRAFISCH TEKENAAR GEMEENTE 'S-GRAVENHAGE ADRESWIJZIGING 277 In het aardige boekje wordt ook verteld, hoe de Javaanse matrozen, terwijl zij gehurkt op dek zaten, rotan bogen tot hoepels rond een dubbel kruis van gespleten bamboelatten, van welke hoepels later, op het terrein, ke gelvormige witkatoenen signalen werden ge maakt voor de triangulatiebakens. Interessant is de kustverkenning bij Halma- heira m.b.v. een kopie van de in 1681 door Pieter Stippert, kapitein op het Compagnie's jacht De Voorhout, van Halmaheira vervaar digde kaart (welke toen meestal geheim wer den gehouden), het trianguleren aldaar met een drijvend schip als top van 2 driehoeken. Wij lezen verder nog over de meting van een basis van 400 m op het strand (vijfmaal ge meten met een 30 m stalen meetlint, geijkt door de marinewerf. Er moest op worden ge let, dat de matrozen niet te hard aan het lint trokken. De verschillen bedroegen enkele centimeters); over de tien waarnemingen tegen zonsondergang met theodoliet en obser vatiehorloge van de hoek tussen de eerste triangulatiebaak en de zon; over het bepalen van de indexcorrectie, nadat de sextant in een 50 m hoge boom was gehesen; over het „nemen van een Snellius"; het leggen van de lodingsslagen en het overbrengen op een kaart 1 75.000 en over veel andere zaken, die op dit speciale onderdeel van het vak be trekking hebben. Zelfs het oppoetsen van de zilveren schaal van de sextant met een mengsel van as en jenever is niet vergeten. De lezers van Geodesia zullen ongetwijfeld met genoegen dit als een roman geschreven „verslag van een landmeter-hydrograaf' gaan lezen. Ir. M. A. Hol Craane f Bij het ter perse gaan van dit nummer bereikte ons het bericht, dat lr. M. A. Hol Craane, Hfd. Ingenieur bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat op vijf en dertigjarige leeftijd is overleden. Ir. Hol Craane is bij velen van onze lezers bekend als secretaris van de commissie belast met het afnemen van de N.L.F.-examens. Bij de Gemeentelijke Dienst voor de Volks huisvesting, hoofdafdeling Grondzaken, is op de Tekenkamer - sectie Kartografie - een vacature te vervullen van in de rang van tekenaar A, B of C die zal worden belast met werkzaamheden t.b.v. de vervaardiging van plattegronden der gemeen te 's-Gravenhage, voornamelijk op schalen 1 5.000 en 1 10.000. De toe te kennen rang is afhankelijk van: leeftijd, opleiding en ervaring in stadskaarten- werk als vorenbedoeld of ander kartografisch werk, met de daarvoor vereiste tekenvaardig heid. Een Mulo- of daaraan gelijkwaardig diploma, dan wel een diploma L.T.S. is gewenst. Leeftijd niet boven 30 jaar. Salarisgrenzen per maand (excl. huurcomp. en de laatste algemene verhoging van 31/2%): tekenaar A 416,- f 563,- tekenaar B f 479,- f 626,- tekenaar C f 521,f 668,- Beneden de 23-jarige leeftijd gelden leeftijds salarissen. AOW-premie komt voor rekening van de gemeente. Vakantietoelage: 4 van het jaarsalaris. -¥■ Uitvoerige, eigenhandig geschreven sollicitaties, met vermelding van volledige personalia, alsmede de naam van dit blad binnen 14 dagen ONDER No. L 271 te zenden aan de Directeur van het Gemeente lijk Bureau voor Personeelsvoorziening, Burg. de Monchyplein 10, 's-Gravenhage. In verband met het aftreden van de heer W. Koopmans als administrateur dienen alle adreswijzigingen van abonnees en klachten over de verzending van Geodesia te worden gezonden aan: G. Boelens, Finestraat 12, Maastricht.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 19