J.R. 25 waar ook de opgaven en verslagen van diverse vroegere examens te verkrijgen zijn tegen stor ting van 2,50 per examen op bovenvermelde postrekening (zie ook Geodesia 1964-12, blz. 274). Examen-commissie N.L.F. De aandacht wordt er op gevestigd dat het secretariaat thans wordt waargenomen door Ir. D. C. de Bruyn, adres: Kanaalweq 3B, Delft. V va n en uit het ml Regionale bijeenkomst te Arnhem op 8 december 1964 Ongeveer 80 leden, abonnees en belangstel lenden waren naar Huize Sonsbeek gekomen om te luisteren naar hetgeen Ir. G. D. Moo- nen, mijnmeetkundig ingenieur bij de Staats mijnen in Limburg vertelde over „Enige as pecten van het werk van de mijnmeter". Verduidelijkt met dia's werd een uiteenzetting gegeven over de beweging van de bodem ten gevolge van de mijnbouw en de problemen, die hierdoor bovengronds op landmeetkundig gebied ontstaan. Hoogtemerken en in coördi naten bekende punten ondergaan hierdoor doorlopend verandering en zijn daardoor maar zeer beperkt betrouwbaar. ..Iemand die hier geen ervaring mee heeft en niet eerst even bij ons langs komt om te informeren naar de betrouwbaarheid van de punten en tevens niet vertelt waarvoor hij ze nodig heeft, komt hierdoor vaak voor onoplosbare problemen te staan," aldus Ir. Moonen. Hij ried dan ook ieder die in het mijngebied metingen moet verrichten aan eerst bij de Mijnmeetdienst langs te komen. Na de pauze gaf spreker een uiteenzetting van de problemen bij het overbrengen van een hoogte of richting van een bovengronds net naar de mijngangen en van de moeilijk heden waarmede de mijnmeter ondergronds te maken heeft. Ook naar deze uiteenzetting werd door de aanwezigen met veel belang stelling geluisterd, terwijl na afloop nog diverse vragen werden beantwoord M. L. V. Regionale bijeenkomst te Amsterdam In ,,Krasnapolsky" te Amsterdam vonden de heren Ir. L. P. Roelfzema en P. M. Mosch op donderdag 17 december 1964 een vijf en zeventigtal aandachtige toehoorders bij hun beschouwingen over ,,De landmeetkundige werkzaamheden bij de bouw van de /ƒ- tunnel Voor de pauze vertelde de heer Roelfzema een algemeen verhaal over de IJ-tunnelbouw en de landmeetkundige aspecten hiervan en na de pauze ging de heer Mosch op enkele bij zondere metingen wat dieper in. Ir. Roelfzema behandelde wat uitgebreider het totstandkomen van het driehoeksnet over het terrein van werkzaamheden en vestigde de aandacht op de veelvuldige controle van de vaste punten, die nodig is door de bemaling in de bouwputten. Heel mooie dia's verduidelijkten het vlotte en heldere betoog van Ir. Roelfzema en speciaal de kleurendia's genomen in de duikerklok op de bodem van het IJ gaven een romantisch tintje aan de nuchtere en helemaal niet ge makkelijke meetopgaven. De heer Mosch besteedde speciale aandacht aan de maatvoering in het bouwdok, met be hulp van een speciaal ontworpen aligneer- apparatuur, bestaande uit een lichtbron, zone plaatje, elektromotor, hoekprisma en een meet- kijker met trommel. Ook gaf de heer Mosch een uiteenzetting van het op de juiste plaats stellen van het booreiland, opdat acht palen in één stand plaats in de grond geboord kunnen worden. Ook de juiste plaats- en hoogtebepaling van de geboorde „heipalen" werd weer door een vernuftige meetmethode vergemakkelijkt. Ook dit gedeelte van de avond gaf ons weer goede en verduidelijkende dia's te zien. Al met al een bijzonder geslaagde avond, waarbij de beide heren nog heel veel meer hadden kunnen vertellen en de vragenstellers nog best wat uitgebreider hadden willen dis cussiëren, maar de tijd ontbrak. De avond was omgevlogen. De belangstelling was voor Amsterdam en om geving aan de schrale kant. Dat had beter ge kund en de sprekers hadden dit zeer zeker verdiend. Volgende keer beter!

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 23