HET DROSTAMBT TUDDEREN 43 door H. F. Dorscheidt, leerling C.T.O. Inleiding In de op 5 juni 1945 te Berlijn ondertekende verklaring (U.S. Senate Document no. 123, 81e Congres, le Session) waarbij de geallieer den het hoogste gezag in Duitsland op zich namen, is o.m. bepaald, dat de Verenigde Sta ten, het Verenigd Koninkrijk, de Sovjet-Unie en Frankrijk op een later tijdstip de grenzen van Duitsland zouden vaststellen. Het Pro tocol van Potsdam van 1 aug. 1945 spreekt van ,,the final determination of territorial questions at the peace settlement". Toen een maal de mogelijkheid, dat binnen afzienbare tijd een vredesverdrag zou worden gesloten, de proporties van een onwaarschijnlijkheid had aangenomen, meenden de drie weste lijke bezettende mogendheden de beslissing omtrent een aantal problemen betreffende Duitsland niet langer afhankelijk te kunnen stellen van viermogendheden-overeenstem- ming. In de eerste helft van 1948 kwamen vertegen woordigers dezer landen en van Nederland, België en Luxemburg te Londen bijeen voor overleg over beleidsvragen ten aanzien van Duitsland. Deze Zesmogendhedenconferentie besloot onder meer in de westelijke grenzen van Duitsland voorlopige correcties van be perkte omvang aan te brengen. Welke cor recties dit zouden zijn werd nadien door een voor dit doel ingestelde Zesmogendheden- commissie uitgewerkt en vervolgens vastge legd in een op 22 maart 1949 te Parijs onder tekend Protocol, dat tevens de nodige moda liteiten regelde. Krachtens dit Protocol diende de voorlopige gebiedsoverdracht plaats te vinden op 23 april 1949. Op die dag zouden de betrokken bezettings autoriteiten en de verkrijgende staten de ver eiste wettelijke en administratieve maatregelen afkondigen. Op 23 april 1949 werden afge kondigd de wet van 21 april 1949 (S.J. 180). inzake de bevoegdheid tot het treffen van voorlopige voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens en het Grenscorrec- tiebesluit van 22 april 1949 (S.f. 181 In de Britse bezettingszone werd op dezelfde dag de „Ordinance no. 184" afgekondigd, be palende dat een aantal gebieden „shall be transferred provisionally to the administration of the Government of Belgium or the Nether lands, as the case may be, and shall cease to be administered as part of the British Zone of Germany". Voor het bij Nederland gevoegde gebied ten oosten van de Limburgse gemeenten Sittard en Nieuwstadt werd bij het hierboven ge noemde „Grenscorrectiebesluit" een openbaar lichaam: „Drostambt Tudderen" ingesteld, hetwelk voor de toepassing van wettelijke voorschriften geacht werd een Nederlandse gemeente te vormen en geacht werd deel uit te maken van de provincie Limburg. BF 269 Breberen DUITSLAND BF 270 Minder - Hastenrath gangelt Süsterseel NEDERLAND^ Heilder Hongen Hillensberg +- Havert Tudderen NEDERLAND Broek- S ittard Miflen Isen S ittard /F De werkzaamheden De grenscorrectie op 23 april 1949 verliep zo als bekend in volmaakte orde. Voor zover de verdere ontwikkeling van dit gebied wat be treft de aanpassing aan het Nederlandse recht en de Nederlandse verhoudingen uit exacte gegevens kan blijken, tracht dit overzicht deze te geven. Vanaf 1945 bij de capitulatie van Duitsland werd er gesproken van annexatie of grenscor-

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 15