25,f Yc 47 alle lagen van de bevolking en ons een prachtige verzameling kaarten naliet, die hij met veel moeite en kosten bijeen heeft ge bracht. Ortelius is niet alleen de vader van de echte atlas (al vond men dan ook vóór 1570 wel enkele kaartboeken), hij was tevens de eerlijke verzamelaar, die steeds zijn bronnen noemde en de onbaatzuchtige raadgever was van vooraanstaande kaartenmakers en koop lui (wij noemen Gerard Mercator, Jan Raede- maeker, de Calvinistische koopman Gilles Hooftman) Ook het feit, dat wij door Ortelius kennis maken met het eerste klas graveerwerk van Frans Hogenberg (die bijna alle koperplaten van het Theatrum sneed) en zijn medewer kers Ambrosius en Ferdinand Aertsen (klein zoons van de vermaarde Gemma Frisius) ver hoogt onze belangstelling voor deze beroemde Antwerpenaar. Dr. Koeman heeft zijn monografie als volgt ingedeeld: Hoofdst. I Introduction; Hoofd- st. II The life of Abraham Ortelius 1527 1598Hoofdst. Ill The structure of European Cartography in the years 15101570; Hoofd stuk IV The first editions of the Theatrum in 1570; Hoofdst. V Praise and criticism; Hoofdst. VI The development of the Thea trum after 1570; Hoofdst. VII The state of cartography in the second half of the 16th century as reflected in the maps from the first edition of the Theatrum. In een postscriptum herinnert de samensteller aan de invloed van Ortelius op latere uitgaven (nog in 1635 nam zijn beroemde vakgenoot Willem Blaeu de naam „Theatrum Orbis Ter rarum" over en hield aldus de herinnering aan Ortelius' schepping levendig). Een bibliografie sluit dit werk af, dat, gebon den in smaakvolle lichtbruine band met goud opdruk en verlucht met Ortelius' portret en goede zwart-wit foto's van diens kaarten als de wereldkaart van 1564 en de Azië-kaart van 1567, een voorname indruk maakt. Het is een levensbeschrijving, die ook voor de niet-kartograaf interessant en waardevol ge acht kan worden. W. K. opgaven Opgave 23 De inzenders hebben geen van allen een strenge oplossing ingezonden. Zoals voor de hand ligt, is ieder der inzenders begonnen met een kaartering van het terrein op grote schaal te vervaardigen. Het punt D is niet exact te kaarteren, maar wel heel goed te benaderen. In een assenstelsel waarvan de x- en y-as samenvallen respectievelijk met SA en SH, worden de coördinaten van B en C bepaald. Hierna vallen de inzendingen in drie groepen uiteen. 1Op de kaartering is te zien dat CD nage noeg evenwijdig met de y-as loopt. Daardoor kunnen we voor D als benaderde coördinaten invoeren XD Xc —18,499 en YD CD 12,218 +13,662. Uit Y„ Yn X,; (XA - X„) volgt Yu 9,934. Hiermee berekenen we voor XLt een tweede benadering uit XD^ fDÏP (Yd—YhYofXD^-18,355,

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 19