49 Betaling van de studiedag en eventuele lunch dient vóór 1 maart a.s. te geschieden aan een van onderstaande commissieleden, of door storting op girorekening 616837 t.n.v. W. P. Rentier te Middelburg. Namens het N.G.L. A. v. d. Hoven, VMRD H. v. d. Kooij, VTAK W. v. Dijke, VTAK A. Mullié, VMRD W. P. Rentier, VTAK Aan de abonnees Bij de mechanisatie van de adressering zijn hier en daar fouten geconstateerd. Daardoor is het mogelijk, dat sommige abonnees het januarinummer van Geodesia niet hebben ont vangen. Degenen, die dit betreft, worden verzocht dit te melden aan de administratie, Finestraat 12, Maastricht. Het nummer wordt dan alsnog toegezonden. We verzoeken verder ieder de adressering goed te controleren en eventuele fouten aan bovenstaand adres door te geven. De administrateur N.G.L.-congres 1965 In het ,,Van de voorzitter" in het vorige num mer staat, zoals u wellicht bij notering in uw agenda reeds vermoed zult hebben, abusieve lijk vermeld dat het congres en de tentoon stelling worden gehouden op 13 en 14 novem ber 1965, dit moet zijn 12 en 13 nov. 1965. Ten aanzien van de tentoonstelling kunnen we nog meedelen, dat de Coöperatieve Ver eniging ,,Het Instrument" bij bulletin nummer 44, d.d. 3 december 1964, haar leden generale dispensatie heeft verleend tot het exposeren op onze tentoonstelling. Zonder deze dispen satie zou het voor veel belangrijke exposanten niet mogelijk geweest zijn aan deze tentoon stelling mede te werken. Overwinning door gehoorzaamheid (Beknopte ge schiedenis van natuurwetenschap en techniek), Phoenix-pockets nrs. 54 (van Thales tot Newton) en 55 (van Newton tot Lorentz), door Prof. Dr. E. J. Dijksterhuis en Prof. Dr. Ir. R. J. Forbes. Uitg. mij. W. de Haan N.V. Prijs 2 x 4,50. Wij menen goed te doen, ook voor deze pockets de speciale aandacht van onze lezers te vragen, al zullen reeds verschillende ge- interesseerden tot aanschaffing zijn overge gaan. De schrijvers pleiten voor bestudering van de geschiedenis; zij laten zien, hoe ons tegenwoordig weten en kunnen door onver droten samenwerking van velen en onophou delijk collectief voortbouwen op het eenmaal bereikte gegroeid is. De ontwikkeling van het bezit dat de Westerse cultuur op het gebied van natuurwetenschap en techniek verworven heeft, is hier in com pacte vorm beschreven, van de oudste tijden af tot ongeveer 1900. De boekjes zijn leesbaar gehouden voor de algemeen belangstellende lezer(es) De eerste spiegeltelescoop van Newton vindt men er naast Huygens' slingeruurwerk, het astrolabium uit de 17e eeuw (van Lahore) naast de merkhet (oud-Egyptisch sterrekun- dig vizier-instrument uit de 14e eeuw v. Chr. portretten van Descartes en Huygens naast die van Newton en Galileï, van Copernicus en Kepler naast die van Stevin en Bacon. Van de vele aspecten op bovenstaande gebieden noemen wij enkele; het verband tussen wis kunde en natuurwetenschap, de Griekse on derscheiding tussen mathematische en fysische astronomie, de classificatie van natuurlijke ob jecten en verschijnselen als een vroege poging tot wetenschappelijk redeneren, de praktische wiskundige methoden van Babyloniërs en Egyptenaren, de kalenderhervorming, de landaanwinning en vele andere, w.o. de eerste landmetingen. Aan de hoofdstukken zijn uitvoerige biblio grafieën toegevoegd, waardoor de weg tot dieper gaande studie is vergemakkelijkt. Door de index van persoonsnamen met ver wijzing naar de hoofdstukken is men snel ge oriënteerd. Over de auteurs: Prof. Dijksterhuis, geboren 1892, van de Leidse en Utrechtse Universi teit, is o.m. de schrijver van het in 1951 be kroonde werk ,,De mechaniseringen van het wereldbeeld"; Prof. Forbes, technoloog en hoogleraar te Amsterdam, geboren 1900, heeft verscheidene publikaties over de geschiedenis der technici e.d. op zijn naam staan. W. K.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 21