Willem Janszn. Blaeu 1571-1638 (I) (de oudste van een beroemde Nederlandse kartografen-familie) 31 door W. Koopmans. oud-ambtenaar van het kadaster. Het schijnt natuur heeft lust Tlr T D, W. Blaeu haer gaven te verdelen Maar trof in Blaeu een stof tot velerley bequaem. Zoo draegt de Wiskunst moedt op zijnen grooten naem. J. v. d. Vondel Met Willem Janszn. Blaeu leven wij in de bloeitijd van de Nederlandse republiek. Op alle zeeën wappert de vlag van ons land. Ver schillende plaatsen bezitten haast evenveel schepen als huizen. De Spaanse Philips is nog niet afgezworen. Er is dus oorlogsspanning naast een bijna hartstochtelijke ontdekkings- honger. En overal vraagt men betrouwbare kaarten Omstreeks Blaeu's geboorte verschenen de eerste drukken van Ortelius' Theatrum Orbis Terrarum; elke volgende druk bevatte meer kaarten dan de voorgaande, zodat de 53 van de eerste uitgave reeds in 1600 tot 147 bladen waren uitgegroeid. Bij de achtjarige Jodocus Hondius openbaren zich de eerste verschijnselen van zijn talent als tekenaar en graveur, maar eerst diens zoon zou later de rivaal van Blaeu worden. De grote Mercator had net tevoren 1569 zijn wereldkaart Orbis terrae descriptio ad ursum navigantium op de markt gebracht. Wij herinneren er aan dat Alkmaar in 1572 weer zitting kreeg in de gewestelijke Staten en dat een belangrijk wapenfeit uit die jaren was, de aanval in 1573 van de Spanjaar den op deze stad, een aanval die door de Geuzen werd afgeslagen en er toe bijdroeg, dat Philips' invloed verzwakte en Alkmaar de stad van Sonoy werd. Enkele levensbijzonderheden Blaeu werd in 1571, hoogstwaarschijnlijk in Alkmaar, geboren. Blijkens de resolutiën der Staten-Generaal van 23 april 1605 heette hij dan ook Wfllem Janszn. van Alcmaar. Op verschillende van zijn globes staat de naam Guilielmus Jansonius Alcmarianus. Het op schrift op één van zijn portretten vermeldt Uitgeest als geboorteplaats. De Nouvelle Biogr.-Universelle, tome 5-ème, Paris 1853" vertelt ons dat Blaeu was „géographe et typo- graphe Hollandais, né a Amsterdam Hij schreef zijn naam op verschillende ma nieren: aanvankelijk als Blaeuw (zo bijv. op de vorig jaar door de Utrechtse Universiteit verworven globe, en op een aan hem in 1623 verleend octrooi). In zijn latijnse uitgaven vindt men hem als G. (Jansonius) Caesius.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 3