32 Voor 1620 was het steeds Willem Janszn. of Guillaume Janson. Volgens Keuning verwis selde hij in 1622 zijn naam Guilielmus Jans- sonius voor die van Guilielmus Blaeuw. Van zijn jeugd is weinig met zekerheid be kend. De dichter P. C. Hooft schrijft in 1616 aan Huig de Groot in een brief, waarin hij Blaeu als drukker en uitgever aanbeveelt: „hij is de zoon van mijn moeders oom. Hij heeft mijn vader enige jaren gediend om zich in koopmanschap te oefenen Het is 1608, als Blaeu in een rekest aan de Staten van Hol land en West-Friesland, waarin hij vraagt om bescherming van zijn auteursrechten, van zijn familie zegt dat het „vast seer aenwassende is". Van zijn trouwdag, noch van de geboorte van zijn zeven kinderen, vier zoons en drie dochters, zijn ons aantekeningen of brieven bekend. We weten alleen, dat zijn zoon Joan, de latere Dr. Joan, op 23 september 1596 ge boren is, dat zijn vrouw Marretie heette en dat de voornamen van zijn kinderen waren Joan, Lucie, Jacob, Christine, Cornelis, Catharina en Willem. Zijn huiselijk leven is vrijwel ver borgen gebleven. De hoogleraar aan de Illustre School te Amsterdam, G. J. Vossius, die ter bespreking van eigen en anderer werk vaak bij Blaeu thuis kwam, schrijft in 1631 aan Huig de Groot, dat Blaeu wiskundeles gaf aan De Groot's zoon. In een brief van P. C. Hooft aan Jacob Wytz, opperste wacht meester, wordt hij genoemd „een schrander wiskonstenaer, leerling van Tycho Brahe". Hij was de zoon van een haringkoper uit een Wierings geslacht. Het is aan te bevelen, kennis te nemen van de brieven aan Prof. Schichardt te Tubingen van 1633 en 1634 afgedrukt in Th. F. Schnurrer's Nach- richten, Ulm 17921798. Deze Prof. Wil helm Schichardt, overleden in 1635, heeft o.m. Württemberg gemeten. Hij was voornemens zijn kaart in 13 bladen te laten drukken bij Blaeu (vandaar dit contact), maar door de oorlog kwam daar niets van terecht. Hij heeft zich een uitgebreide kennis van de wiskunde, de sterrenkunde en de aardrijks kunde verworven. Ook Delvenne en Vossius kennen hem o.m. „des connaissances trés sérieuses en cosmographie et astronomie" toe. Volgens zijn zoon Joan zou zijn vader in de jaren omstreeks 1591 1598 enige tijd leer ling (of amanuensis) zijn geweest bij de (toen zeer) beroemde Tycho Brahe. In Blaeu's „Grooten Atlas" is een kaart van het eiland Hven opgenomen (het eiland, waarop Brahe's observatorium stond) met de naam Blaeu, maar origineel is die niet. Zij is blijkbaar een kopie van de houtsnede, voorkomende in „Tychonis Brahe Astronomiae instauratae mechanica", van welk werk de eerste druk waarschijnlijk in 1598 verscheen en waarvan de tweede druk van 1602 zich bevindt in de Utrechtse Universiteitsbibliotheek. Tycho Brahe waardeerde het werk van Blaeu zeer. In 1598 observeerde hij, na zijn terugkeer uit Denemarken, te Alkmaar de maaneclips. Aan tekeningen van zijn observaties berusten in de Koninklijke bibliotheek te Kopenhagen. Reeds het volgende jaar 1599 was hij gevestigd te Amsterdam. Zijn huis stond op „het Water" (het Rokin). In de gevel zag men de vergulde Sonnewijser, zoals ook op de titelbladen van de bij hem uitgegeven boek- en kaartwerken is vermeld. (In de latijnse uit gaven als „sub signo solarii deaurati".) Zijn drukkersteken (drukkersmerk) was vóór 1619 meestal een weegschaal met de aardbol in de rechterschaal en een hemelbol in de linker, die doorslaat. Onder deze afbeelding het woord: praestat. Zo bijv. op de kaart van België van Lud. Guiceiardini, bij Blaeu gedrukt in 1613. Later is het veranderd in een sfeer met links de Tijd en rechts Hercules, met bij schrift: In defessus agendo zie o.m. van Hugo Grotti: Grollae obsidio, van 1629, aanwezig in de Utrechtse bibliotheek). Er bestaan enkele variaties op deze merken. Ook de zoons van W. J. B. gebruikten ze later. Enkele van de vroegste werken Het maken van globes schijnt wel behoord te hebben tot zijn vroegste werkzaamheden. Blij kens de opschriften zou hij de eerste (ons be kende) aardglobe met een middellijn van

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 4