Kadaster en Landmeetkunde irt de literatuur 75 DE GEOGRAAF D ANVILLE (1697-1782) Eén van de belangrijke figuren, die veel heeft gedaan voor het op gang brengen van het wetenschappelijk onderzoek van Afrika was zeker de bekende Franse geograaf Jean-Bap- tiste Bourgignon d'Anville, die in 1749 de grote wandkaart van dat werelddeel vervaar digde. Dat is dus in de tijd, dat de triangula tie van zijn land pas was voltooid; een reuzen arbeid, welke tussen 1734 en 1744 werd uit gevoerd. d'Anville is een tijdgenoot van de grote C. F. Cassini. Bedoelde wandkaart van d'Anville, nog al naar het noordoosten vertekend, onthulde wel heel duidelijk, dat de positieve kennis van Afrika zich toen nog voornamelijk tot de kustgebieden beperkte. Als voorbeeld kunnen wij het Tsjaadmeer nemen, dat ver naar rechtsboven is verplaatst, waardoor verschil lende afstanden maar heel weinig houvast bieden. Het was een fout met ernstige gevol gen. In 1788 werd de African Association gesticht, later omgezet in Royal Geographical Society, onder welke naam zij beroemd werd. Het is in dit genootschap heel hoog te prijzen, dat het ondanks de belangstelling van zovelen voor de Afrikaanse handelsaangelegenheden toch in de eerste plaats een wetenschappelijke ver eniging bleef. De Schotse chirurg Mingo Park was één van de eerste reizigers voor de A.A., die een wetenschappelijke opleiding had genoten. Toen hij als 24-jarige in 1795 van de monding van de Gambia het binnen land in trok, had hij reeds in Indië zijn spo ren verdiend. Zijn voornemen was, de loop van de Niger tot aan de oorsprong nauwkeu rig te bepalen. Eerst na anderhalf jaar keert hij op het punt van uitgang terug. Zijn ver slag van de grote reis, omstreeks Kerstmis 1797 gepubliceerd, beleefde een oplaag, die zelfs door de wereld-bestseller Robinson Crusoë" niet werd overtroffen. Hij heeft uit- door W. Koopmans. eindelijk de zuidelijke grens van de Sahara bepaald, vergiste zich echter in de richting die de Niger neemt. Zijn mening, dat de stroom ergens in het oosten de bronrivieren van de Kongo zou ontmoeten, was fout en ook deze vergissing heeft helaas vele mensenlevens ge kost, alvorens een en ander was ontzenuwd en gecorrigeerd Noch Ali Masoedi, de Arabische schrijver uit de 10e eeuw, noch de middeleeuwse geograaf aan het hof van Roger II van Sicilië, van wie wij indertijd ver telden, dat hij in 1150 een wereldkaart gra veerde op een grote plaat zilver, konden hem helpen, al gaven beide nauwkeurige berich ten over de oude karavaanwegen. Noch ook hielp hem de prachtige kaart van d'Anville Van Bourgignon d'Anville is ook bekend zijn Atlas Général, waaraan tussen 1727 en 1780 werd gewerkt. De voltooiing hiervan beleefde hij gelukkig nog. Hij is de auteur van zeker 200 kaarten, w.o. historische atlassen, de atlas van China met 42 bladen, samengesteld uit materiaal dat hem door monniken was ver strekt, de Amerika's, Afrika en Azië. Alles tezamen een geweldige produktie voor een kort mensenleven, als men bedenkt dat hij toch zeker niet voor ca. 1723 is begonnen. Zijn zelfstandigheid bij het kaarttekenen blijkt reeds uit de Afrika-kaart, waar al mel ding wordt gemaakt van ,,porte Gibraltar" in tegenstelling tot de vele oudere produkten, waar meestal twee zuilen staan op die plaats met de toevoeging „Gades Hercul", Co- lumpne Herculis" of „Hercull Columnae". Zijn meer dan 10.000 nummers tellende kost bare kaartenverzameling kwam in 1779 in handen van Ludwig XVI en is thans in het bezit van de beroemde Bibliothèque National, 58Rue de Richelieu te Parijs. Een goed portret van deze „geograaf des ko- nings" geeft de kopergravure van A. St. Aubin (vervaardigd naar een tekening van Duvidier), voorkomende in „Künstler des Kartenbildes" van Hans Harms, in 1962 ver schenen bij Ernst Völker te Oldenburg.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 23