76 GRONDEIGENDOM IN SYRIË In een overwegend agrarisch land als Syrië is het vraagstuk van de verhouding van de boer tot zijn grond van essentieel belang. Het gaat daarbij om vorm en aard van de grondeigendom, om de pachtverhoudingen en om de bedrijfsgrootte. Men kan in Syrië on derscheiden volledige eigendom, gedeeltelijke eigendom (met schuld), belaste eigendom en eigendom op grond van onbepaalde, onvol- volledige titels (als de gronden in Turkije liggen, worden Ottomaanse titels niet meer erkend) De landeigenaars, vooral de grote, laten hun grond veelal bewerken door deelbouwers. De deelbouwer ontvangt meestal werktuigen, zaaigoed en werkkapitaal van de landheer en werkt onder diens leiding. Levert de deelbou wer niet meer dan de arbeid van hemzelf en familie, dan is hij in dezen niet veel meer dan landarbeider. In het algemeen is de deelbou wer meer afhankelijk van de landheer dan de pachter, die in verschillende opzichten door de wet wordt beschermd (in regen-afhanke lijke gebieden krijgt de deelbouwer als regel 30 van de oogst; hij krijgt 70 als hij zelf voor zijn werkkapitaal zorgt). Evenals in andere landen van het Midden- Oosten heerst er in het algemeen bij gebrek aan alomvattende officiële registers een grote onzekerheid t.a.v. de eigendomstitels. Verre weg het grootste deel van de grond behoort ongetwijfeld aan de Staat omdat het woeste grond is en alle „dode land'' in theorie aan de Staat behoort. In het verleden viel deze staatseigendom uiteen in „staatsdomein" en „mawat" dood land); voor mawat ont braken dan de titels. Onder het staatsdomein valt 1.417.571 ha bebouwbaar land, waarvan 551.473 ha is uit gegeven. Daarnaast is uiteraard veel bebouw baar land in particuliere eigendom, want tot 1952 was het mogelijk land gratis in eigen dom te verkrijgen door louter ongestoord be zit gedurende 10 jaren en tegen een zekere betaling bij kortere bezitsduur. In 1952 echter werd alle mawat tot staatsdomein verklaard en dus alleen tegen betaling bebouwbaar. Voorts werd voor de verkrijging van rechten een limiet gesteld van 200 ha per lid van de klein-familie, bewerker van de grond. Behalve het staatsdomein kennen we nog de traditionele eigendomsvormen als m u 1 k (ab solute eigendom; zeldzaam), matroekah (land bestemd voor openbare doeleinden), w a q f (bezit van religieuze instellingen)Het woord betekent „in de dode hand brengen" o.i.d. De zaken welke tot „waqf" of „habous" kunnen worden verklaard, zullen in de eerste plaats onroerende goederen zijn. Het „waqf "- systeem is zeer belangrijk. In Egypte en trouwens ook elders bestaat ervoor een af zonderlijk ministerie. Bij de agrarische wet van 1952 werd in Egypte aan het grootgrond bezit een einde gemaakt. Het maximum- grondbezit is 200 feddaan of ca. 84 ha, amiri (het meeste land is amiri, een soort erfpachtsgrond) en m u c h a'a (de gemeen schappelijke dorpsgrond, bebouwd door in dividuele families, onder welke het periodiek wordt herverdeeld. Dit mucha'a-land is gelei delijk definitief verdeeld en omgezet in par ticuliere eigendom, terwijl een kadastrale dienst reeds decennia bezig is met de om grenzing van percelen en het registreren van de rechten er op. Deze arbeid is het verst gevorderd in Aleppo, Hama en Homs, waar het groot-grondbezit vooral werd gevonden). In het grote werk ,,De wereld waarin wij wonen en werken", deel II, uitgegeven in 1960 door de uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V. te Zeist, worden over deze zaken vele bijzonderheden vermeld. JAARVERSLAG OVER 1963 VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ De gebruikelijke jaarstukken gaan vergezeld van een verslag over de lotgevallen van de K.N.H.M. in 1963, een verslag van de Direc tie, alsmede van een beschouwing over het verband tussen stadsuitbreiding, landbouw en recreatie. In 1963 werd het 75-jarig bestaan van de N.H.M. gevierd, waarbij het predikaat Ko ninklijke werd verleend. Een uitstekend beeld van de jubileumviering werd gegeven in de april-aflevering van het Tijdschrift van de K.N.H.M., onder de titel: Plakboek van een feest.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 24