78 DE TOPOGRAFISCHE DIENST 150 JAAR De viering De officiële viering van het 150-jarig bestaan van de Topografische Dienst op 18 februari 1965, werd ingeluid met een bijeenkomst van het voltallig personeel en een groot aantal ge pensioneerden, waaronder twee oud-direc teuren, de heren C. A. von Frijtag Drabbe en H. Bramlage. De huidige directeur, de heer W. F. den Hengst, hield een toespraak, waarin hij de ont wikkeling schetste van de Militaire Verken ningen en het Topografisch Bureau, waaruit de Topografische Dienst ontstond. Daar deze geschiedenis niet overbekend is, werd dit zeer gewaardeerd. Artikelen in de pers hebben hier bijzondere aandacht aan besteed. Hierna gaf Ir. L. van Zuylen, chef van de Landmeetkundige Afdeling, met behulp van lichtbeelden een toelichting op enkele belang rijke figuren uit de beginperiode, waaronder Krayenhoff, Generaal De Constant Rebecque, de eerste bevelhebber van de Militaire Ver kenningen en de heer Eckstein, onder wiens leiding de meerkleurendruk werd ingevoerd en waardoor de „stafkaart" zo'n uitstekende reputatie verwierf. Ook de diverse huisvestin gen werden onder de loep genomen. Hilariteit verwekte vooral een geprojecteerd dia van een modern topograaf (met name ge noemd!) te paard, die in het voorjaar vóór het gebouw op de Westvest te Delft afscheid neemt met de woorden: „Tot oktober". De heer Van Zuylen hield tot besluit een samen spraak met een historische marionet, die zijn 150 jaar oude visie gaf op de huidige gang van zaken bij de Topografische Dienst. Dat dit ge paard ging met geestigheden spreekt wel haast vanzelf. Tenslotte onhulde de marionet, de heer „Gra vure Steen", een gedenkwand, die door het personeel werd aangeboden en die werd ont worpen en vervaardigd door twee personeels leden, de heren A. Roozenboom en W. G. Peek. De houten wand, die als devies draagt: „Nulla dies sine linea" (geen dag zonder lijn) heeft rechts boven een klok, die het begrip „tijd" weergeeft, terwijl verder over het pa neel aluminium strips bevestigd zijn en aldus de lijnen tonen, die in de kaarten zo'n belang rijke rol spelen. Driehoeken, gevormd door de strips, zijn ingelegd met een kleurrijk mozaïek. Aan de directeur van de jubilerende Dienst werd een bijzonder fraaie oorkonde aange boden, vervaardigd door de heer D. W. Bleyi. De heer Den Hengst zei in zijn dankwoord bijzonder getroffen te zijn door het feit, dat het 150-jarig bestaan een dergelijk feestelijk karakter heeft gekregen en dat de voorberei dingen daartoe door enkele personeelsleden in alle stilte waren verricht. Bezuinigingsmaat regelen in het kader van de „operatie chirurg" waren n.l. oorzaak, dat de benodigde gelden voor een grootse viering achterwege bleven. Aanvankelijk wilde de directie een gedenkboek uitgeven, waarin de geschiedenis en alles wat met de vervaardiging van de topografische kaarten te maken heeft, opgetekend zou zijn. De hiervoor bestemde artikelen zullen nu zeer vermoedelijk in de vakpers gepubliceerd wor den, terwijl er tevens plannen bestaan voor een televisie-uitzending, die als documentaire een beeld zal geven van de geschiedenis van de Topografische Dienst, zo deelde de heer Den Hengst mede. De bijeenkomst werd besloten met de uitrei king van enkele cadeaus aan de personeels leden, n.l. een reiswekker om „op tijd" het devies „nulla dies sine linea" na te streven en een luchtfoto, waarop het eigen huis van het personeelslid centraal gelegen is. Er zijn op deze wijze plm. 240 verschillende uitver grotingen gemaakt en deze cadeau-vorm werd allerwege zeer gewaardeerd. 's Middags werd een receptie gehouden, waar op veel leidende figuren uit de militaire en wetenschappelijke wereld, alsmede uit over heidskringen aanwezig waren. O.a. waren de Chef van de Generale Staf, de generaal Le Fèvre de Montigni, de plaatsvervangend secretaris-generaal van de Koninklijke Land macht G. H. T. M. Peynenburg, Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn, oud-directeur van het I.T.C. en de huidige directeur Prof. Ir. A. J. van der Weele gekomen om hun gelukwensen aan te bieden. Eveneens waren de burge meester van Delft, de heer D. de Loor en enkele professoren van de afdeling geodesie van de T.H. aanwezig. Ter gelegenheid van de feestelijke viering was in het gebouw een tentoonstelling ingericht van oude kaarten, foto's van alle directeuren, oorkonden, medailles en instrumenten, die al dus een aanschouwelijk beeld gaven van de historie en ontwikkeling van de Topografische Dienst. De tentoonstelling, die geheel werd ingericht met eigen archiefstukken, werd door zeer velen bezocht, o.a. ook door veel familie-

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 26