Wat is er anders bij de afdeling Landmeten van GEMEENTEWERKEN ROTTERDAM? 90 door J. F. Cock Ing., Technisch Hoofdambtenaar B bij deze afdeling Uw redacteur heeft ons reeds enige malen doen weten, dat hij zijn lezers graag eens iets zou vertellen over de landmeetkundige werk zaamheden bij Gemeentewerken Rotterdam. Wij zouden hierop kunnen antwoorden: ,,zie hiervoor de serie geplaatste artikelen onder WAT IS EN WAT DOET voor zover het Gemeenten betreft". Tijdens het lezen van deze artikelen kwamen wij immers steeds tot de conclusie, dat het op een enkele uitzondering na vrijwel overal ge lijk is. Eenvoudiger lijkt het ons daarom te beschrij ven wat er anders is in Rotterdam. Allereerst de organisatie van de afdeling Landmeten met totaal ongeveer 150 man per soneel. Deze afdeling bestaat niet alleen uit een teken- en een rekenkamer en een buitendienst, welke gesplitst is in een aantal rayons, een afdeling voor primaire waterpassing en defor matiemeting en een Metro-afdeling, maar be vat tevens de afdeling Kartografie, de Foto grafische dienst en de Lichtdrukkerij. Het feit, dat met de brand van 1940 al het kaart- en veldwerkmateriaal is verdwenen, dat door de beweegbaarheid van de bodem waar op Rotterdam gebouwd is een verschuiving van gebouwen van meer dan 15 cm ten op zichte van vroegere opmetingen geen uitzon dering is en dat Rotterdam in de laatste 20 jaar ruim 40 km2 landelijk terrein in woon-, industrie- en havengebied heeft veranderd (met nog eens ruim 40 km2 voor Botlek en Europoort) maakt wel dat onze afdeling Landmeten in een wat ongewone positie ver keert. Bovendien wordt veel landmeetkundig werk en maatvoering aan objecten die bij andere afdelingen in uitvoering zijn aan ons opgedragen als gevolg van hun personeels gebrek en onze specialisatie. In de tekenkamer worden de moederkaarten vervaardigd op alufoli (met papier beplakte aluminiumbladen van plm. 0,5 mm dikte), groot 80 x 100 cm. Voor Botlek en Europoort zijn 30 bladen op schaal 1 2000, voor enkele delen van de binnenstad ongeveer 30 op schaal 1 500 en verder meer dan 200 bla den op schaal 1 1000 vervaardigd. Bovendien is nog een 80-tal calques door middel van luchtkaartering gemaakt, zonder dat er bladen van aanwezig zijn. Met behulp van eigen veldwerken en foto kopieën van kadasterveldwerken zijn straat- wanden, waterkanten en veel andere details gekaarteerd, waarna op de calques van deze bladen de kadastrale figuratie is ingepast met behulp van procota en omnigraph. Deze werkwijze geldt voornamelijk voor bla den in het bebouwde gedeelte, welke na de brand zo snel mogelijk moesten worden aan gelegd. Bladen van latere uitbreidingen wor den geheel gekaarteerd. Ook van terreinen waarvan calques uit luchtkaartering bestaan, worden bladen aangelegd, wanneer dit voor het kaarteren van bijmetingen noodzakelijk blijkt. Op de moederbladen worden ook de trottoirbanden en de bomen in de straten en plantsoenen gekaarteerd. Een regelmatige bijhouding van al deze bladen is met de tegenwoordige personeelsbezetting niet wel mogelijk. Er is daarom naar gestreefd, dat de kaarten niet te veel details bevatten. Zij kunnen dan, waar kaarten nodig zijn voor technische werken, na bijmeting worden ge-

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 10