91 wijzigd en bijgewerkt. Voor bovengenoemde „kaartbijhouding" is slechts weinig tijd be schikbaar, doordat er meestal veel urgente op drachten zijn voor het maken van detailkaar ten op veel grotere schaal, matenplans en der gelijke, zoals u ze kent uit andere Gemeente diensten. In de Gemeente Rotterdam worden door de onderafdeling „Kabels en Buizen" alle leidingen (van alle bedrijven) gelegd, opge meten en in kaart gebracht. Ten behoeve van deze onderafdeling en van enkele bedrijven maakte onze dienst de kaarten op schaal 1 500 van de gehele gemeente en soms nog daarbuiten. Hiervoor werden de calques van de moederkaarten fotografisch vergroot en waar nodig vereenvoudigd. Het overbrengen op beschrijfbaar materiaal en de bijhouding ge schiedt door henzelf. De rekenkamer berekent behalve de meet kundige grondslag voor eigen dienst al de ge gevens voor de Dienst van Stadsontwikke ling, welke nodig zijn voor het realiseren van haar plannen. Ook andere afdelingen van Gemeentewerken en zelfs andere Diensten maken vaak van de rekenkamer van de af deling Landmeten gebruik voor het berekenen van gegevens, welke niet strikt landmeet kundig hoeven te zijn. De afdeling Kartografie maakt alle kaarten op kleinere schaal dan 1 2000 voor alle dien sten en bedrijven. Naast haar kaarten 1 5000 en 1 10.000, welke ook in vele par ticuliere bedrijven als wandkaart worden ge bruikt, maakt zij plattegronden van Rotter dam en omgeving, straatnamenkaarten, over zichten van tram- en buslijnen, excursie- en lezingenkaartjes, propaganda- en showkaarten en verder alles wat er op dit gebied voorkomt. Ook rapporten van andere Diensten, voorzien van kaarten en foto's worden geheel door de afdeling Kartografie verzorgd. In al de artikelen in de rubriek ..WAT IS EN WAT DOET?" vonden wij nog niet een Ge meentedienst, die haar buitendienst zo vol komen in rayons splitst als Rotterdam dit doet. De uitgestrektheid van het gebied dat door de Gemeentelijke Diensten wordt beheerd, is groot. Het omvat niet alleen het gebied van de gemeente Rotterdam, waartoe als een enclave tussen andere gemeenten ook Hoek van Holland met omgeving behoort, maar ook het Botlek- en Europoortgebied. Deze haven gebieden maken deel uit van de gemeenten Rozenburg, Spijkenisse, Heenvliet, Geervliet, Oostvoorne en Brielle. Een rayonchef heeft het voordeel, dat hij in zijn beperkte rayon beter bekend kan zijn met het terrein en al wat in dat gebied al eerder is gemeten en berekend. Hij heeft zijn eigen kantoor met eigen archief in het centrum van zijn rayon gelegen en hij zal hier de meeste vragen vlug kunnen beant woorden en met zijn 4 tot 8 meetploegen het snelst aan een opdracht kunnen voldoen. De meetploegen worden wel verplaatst naar een ander rayon, waar veel werk is, maar waar het mogelijk is werkt ook dezelfde meetploeg steeds in hetzelfde gebied. Alle contact met de binnendienst en met de opdrachtgever gaat zoveel mogelijk via de rayonchef. Sinds de Metro-bouw, die de afdeling Landmeten met de gehele maatvoering en deformatie-meting heeft belast, evenveel meetploegen tewerk stelt als een groot rayon, wordt dit als een zelf standig rayon beschouwd. Ook in de buitendienst is slechts weinig tijd beschikbaar voor het bijhouden van de kaart. Er wordt vrijwel alleen gemeten in opdracht van de tekenkamer. Voor een aantal uitbrei dingsgebieden geldt de afspraak met het Ka daster, dat wij er alle kadastrale metingen uit voeren, voor zover tenminste de gegevens in ons bezit zijn. In opdracht van de Dienst van Stadsontwikkeling werden de grenzen van de nieuw te vormen percelen reeds aan de meet kundige grondslag uitgezet en aan de toe komstige eigenaren aangewezen. Deze kadas trale metingen worden op de moederkaarten of op grotere schaal gekaarteerd en zeer kri tisch beoordeeld alvorens zij aan het Kadaster worden afgegeven. In het havengebied geeft het Havenbedrijf alle terreinen uit in huur of in erfpacht. De terreinen worden door onze dienst gemeten en het veldwerk, de grootteberekening en vaak ook de kaartering van deze metingen worden aan het Havenbedrijf afgegeven. De opmetin gen van erfpachtsterreinen en soms eveneens van huurterreinen worden ook aan het Ka daster afgegeven en daar kadastraal toege past. Alle metingskosten voor grondover- dracht worden doorberekend in verkoops- en huurprijs. Naast de bovengenoemde rayons is er voor het gehele gebied dat door de Gemeentelijke Diensten wordt beheerd, een afdeling, welke belast is met de verzorging van een net van hoogtemerken en de regelmatig terugkerende deformatiemetingen. Deze metingen worden onder eenhoofdige leiding uitgevoerd. In de

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 11