100 Het spijt ons dat de heer Draisma gemeend heeft zijn redactielidmaatschap te moeten be ëindigen. Vanaf de oprichting van Geodesia heeft hij deel van de redactie uitgemaakt en we zullen zijn rustige en vaak bemiddelende rol node missen. Het verheugt ons, dat hij zijn activiteiten niet geheel beëindigd heeft, maar als bibliothecaris van de N.G.L.-bibliotheek blijft optreden. We hopen, dat onze lezers hem in deze functie nog veel en vooral meer werk zullen bezorgen. De heer Koet, die we tevens van harte als nieuw redactielid verwelkomen, is Hoofd van de Rekenkamer van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en voor onze lezers geen onbekende, daar hij reeds eerder in ons tijdschrift publiceerde. We hopen met hem even prettig samen te werken als met zijn voorganger. In de redactievergadering van 21 maart j.l. nam de scheidende redacteur afscheid en trad zijn opvolger in functie. M. L. Veen Ing. Eindredacteur Zeeuwse N.GX.-studiedag Op 11 maart j.l. vond te Goes de vierde regio nale bijeenkomst van de afdeling Zeeland plaats. De heer Ir. D. C. de Bruijrt van de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft hield voor de 175 belangstellenden een zeer instructieve voordracht over de telluro- meter en de geodimeter. Hierbij bleek dat lengtemetingen kunnen worden teruggebracht tot tijdmetingen van resp. radio- en licht seinen. In verband met de gewenste nauw keurigheid moeten zeer kleine tijdsintervallen gemeten worden waarbij meteorologische variabelen (dampspanning, luchtdruk en tem peratuur) ter correctie van de lichtsnelheid worden opgenomen. Spreker voorzag voor de geodimeter een succesvolle toekomst omdat met dit instrument over grote afstanden ge meten kan worden met een nauwkeurigheid van 2 cm per 10 km. Dit heeft tot gevolg dat driehoeksnetten tegenwoordig beter uit alle gemeten lengtes berekend kunnen worden om dat de tijdrovende hoekmeting dan achterwege kan blijven en ook de vereffening vereenvou digd wordt. De middagbijeenkomst stond in het teken van de Oosterscheldebrug. Ir. JCohen, werkzaam bij de aannemerscombinatie die de brug bouwt, zette in een helder betoog uiteen waar om een vaste verbinding van Zierikzee naar Kats gewenst is en op welke wijze de brug thans in recordtempo gebouwd wordt. Van de ontwerpers werd een snelle bouwwijze ge vorderd, aangezien de brug d.m.v. tolheffing zichzelf verdiend moet hebben vóórdat de Oosterschelde afgedamd is. Om deze reden is gekozen voor het in uitvoering zijnde model. De pijlers worden op de wal vervaardigd en op de bestemde plaats de grond in gewerkt. Voorgespannen betonelementen worden daar na aan weerszijden van de pijleropbouw ge monteerd tot de overspanning gereed is. Van de problemen rond de „plaatsbepaling" vertelde de heer A. C. Heystek (landmeet kundig ambtenaar bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat) aan de hand van goed geschoten dia's. De as van de brug is recht en iedere overspanning meet 95 meter. Door de logge maneuvreerbaarheid van de bok en het vaak ruwe water is het uitzetten evenwel geen sinecure. Gelukkig is per pijlerpaal een afwijking van 35 cm toegestaan aangezien een dergelijk verschil in de pijleropbouw kan wor den weggewerkt. Met het oog op maatvoering met de voor bouwwerken vereiste nauwkeu righeid wordt o.a. gebruik gemaakt van een op 60 kg geijkte pianosnaar van 95 meter lengte. Regionale bijeenkomst Eindhoven Op dinsdag 20 april a.s. om 8 uur n.m. zal in Grand Hotel de Cocagne, Vestdijk 47 te Eind hoven een regionale bijeenkomst gehouden worden. Als spreker is uitgenodigd de heer Ir. A. Waa lewijn van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, die een voordracht zal hou den met als onderwerp: Waterpassen van grote overgangen"Vooral de hydrostatische waterpassingen tussen de Waddeneilanden zullen nader belicht worden. Bij deze lezing zullen dia's worden vertoond. Alle collega's uit Brabant en Limburg zijn van harte welkom. Namens het N.G.L. J. F. M. van Asperen, V.V.L. M. C, Heerens, V.M.D.R. S. de Moor, V.T.A.K.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 20