154 5. Gekaarteerde hermeten bijbladen op ge wapend papier. Zij werden na 1956 in gevoerd en vervaardigd door tekenaars, nadat centraal met de coördinatograaf de veelhoekspunten waren aangebracht. De maatvastheid en daardoor de nauw keurigheid kan men ideaal noemen en het papier uitstekend. Indelen op deze plans zou het einde van de nauwkeurig heid betekenen. Voor een inzicht in de verhoudingen zij medegedeeld, dat van de 1.000 plans op het kantoor Eindhoven momenteel 75 op gewapend papier zijn getekend. 6. Eveneens op gewapend papier brengt men tegenwoordig via het lichtdrukpro cédé over de onder nr. 2 gesignaleerde bijbladen nadat deze zijn „opgewerkt", overgebracht op graveerblad en gegra veerd, een behandeling die de graad van nauwkeurigheid een slechte dienst be wijst. Het is niet duidelijk waarom deze bijbladen, die geen enkele graad van nauwkeurigheid meer hebben, op krimp- vrij materiaal moeten worden overge bracht. 7. Langs dezelfde weg ontstaan bijbladen met behulp van fotogrammetrisch mate riaal, waarbij met oud veldwerk de ka dastrale grenzen worden ingetekend. Dit procédé staat nog aan het begin van zijn toepassing, maar kan een revolutie be tekenen op het gebied van de praktische geodesie. 8. Geheel in strijd met de nauwkeurig heidsgedachte, die ten grondslag ligt aan de vervaardiging van de soorten 5 t/m 7, is de maatregel om alle bestaande bij bladen, waarvan een „filmplan" wense lijk was om lichtdrukken te kunnen ver vaardigen en die materieel onvoldoende waren om te worden afgedrukt, rigou reus en massaal door „sneltekenaars" met de hand te laten overkopiëren. Op de kantoren waar dit reeds werd toege past, vielen praktisch alle eerste 3 soor ten als slachtoffer van deze procedure. Hier heeft men dus alleen nog een scha duwbeeld over van het nagelaten ar chief van onze voorouders. Helaas moet dit systeem van overkopiëren of opwer ken als een vergissing worden gesigna leerd, Immers, het gaat er om een licht- doorlatende afdruk te verkrijgen als calque voor de vervaardiging van licht drukken. Welnu, in plaats van de bij bladen hiervoor op te offeren, had men met veel minder moeite deze calques rechtstreeks van de bijbladen met de hand en direct in inkt kunnen kopiëren, waardoor de „originele" bijbladen be waard waren gebleven. Het feit, dat veel bijbladen niet langer meekonden, van wege de slechte materiële toestand, vraagt om een betere oplossing. Hoe het zij: er zijn reeds verschillende kantoren waar het bijbladen-archief voor 80 bestaat uit „snelkopieën", die vroeger nauwelijks als veldplan zouden zijn ge accepteerd. Is er verband tussen deze gewijzigde op vatting ten opzichte van de betekenis van het kadastrale kartografische ar chief en de meer wetenschappelijke maar minder praktische opleiding van de hui dige geodeet? Men vergelijke ook eens de I.K. 1957 met die van 1918 over ver nieuwing van bijbladen. 9. Zo komen we dan tot de negende soort, het filmplan als medium voor de licht druk. Ze worden centraal in Amsterdam bij de kadastrale reproduktiedienst ver vaardigd, bijgewerkt en bewaard. De bijwerking geschiedt via hulpkaart-ko- piëring door niet-kadastraal, meest ge huwd, vrouwelijk personeel met zeer be perkte opleiding, die daarnaast tot taak hebben de „opwerking" (lijnen ophalen e.d.) van bijbladen van andere bureaus. Na het vorenstaande is de nauwkeurig heid van de filmplans voldoende om schreven. Controle van een lichtdruk met het bijblad geeft overigens een vi sueel inzicht. 10. Als laatste soort dus de lichtdruk voor het betalende publiek. Een kadastrale lichtdruk is een volgens het zg. Ozalid- procédé vervaardigde mechanische af druk op diazo-lichtgevoelig-materiaal, dat na belichting door amoniak-damp (droog) wordt ontwikkeld. Een door procédé- en papierwerking slecht slui tende afdruk van een fotografische en bijgewerkte calque (filmplan), die voor 80 weer een afdruk is van een geko pieerde kaart, een kaart die ook weer één of meermalen gekopieerd is. Momenteel zijn reeds 16.000 van de ge schatte 25.000 plans als lichtdruk in de archieven van de kadastrale boekhou ding en de gemeentesecretarieën die

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 22