137 eikaars leidingen, het ontbreken van een van hogerhand voorgeschreven centrum voor lei dingenadministratie in veel gevallen tot be paalde frustraties leiden. Ware de suggestie niet gewenst geweest, bij de Wet een genor maliseerde administratie van ondergrondse objecten op te dragen aan de afzonderlijke gemeenten, zodat door belanghebbenden per gemeente een centrale instantie zou kunnen worden geraadpleegd over de ligging van leidingen enz.? Uitbreiding van de taak van het Kadaster in de richting van een pachtregistratie wordt door de Staatscommissie eveneens niet aanbe volen. Wel is men van het nut van zulk een registratie overtuigd. Immers voor b.v. even tuele kopers van landbouwgronden kan het van belang zijn in een register te kunnen na gaan of grond is verpacht en zo ja, aan wie en voor welke periode. Pachtregistratie zou een hulpmiddel zijn voor de uitoefening van stemrecht door pachters m.b.t. polders en waterschappen, voor de aanschrijving van de gebruikers van gronden i.v.m. bepalingen in de Woningwet, de Wederopbouwwet, de plaatselijke politieverordeningen, en ook m.b.t. de aanspraken van pachters bij onteigening en ruilverkaveling. Aan de hand en op grond van de huidige wetgeving is echter een zo volledig mogelijke en betrouwbare pachtre gistratie niet te volvoeren. En een pachtre gistratie die van meet af aan onvoldoende en onvolledig zou zijn, wordt door de Staats commissie afgewezen. 3. Taakvervulling en verbetering hiervan T.a.v. de taak van het Kadaster stelt men zich terecht op het standpunt, dat in na volging van de recente uitspraak van de Volksvertegenwoordiging het zgn. nega tieve stelsel moet blijven gehandhaafd. Dit stelsel houdt in, dat publikatie van een akte door inschrijving in de Openbare Registers slechts één der voorwaarden is om de eigen domsoverdracht te bewerkstelligen. Andere voorwaarden zijn: a) de bevoegdheid van par tijen, b) een rechtsgeldige titel en c) een za kelijke overeenkomst in de vereiste vorm. Pu blikatie bewijst dus niet, dat aan de andere voorwaarden is voldaan en dus ook niet, dat de levering van het bepaalde vast goed rechtsgeldig is. Levering een wijze van eigendomsovergang die uitsluitend plaats vindt door publikatie in de daartoe bestemde openbare registers is evenwel in Nederland één van de wijzen van eigendomsovergang van onroerende zaken. Boedelmenging, erf opvolging, boedelscheiding en verjaring be hoeven voor hun geldigheid geen publikatie in de Openbare Registers. Het Rapport van de Staatscommissie stelt, dat al zal in het algemeen aan de gege vens van het Kadaster geen dwingende be wijskracht kunnen worden verleend m.b.t. de vraag wie op een bepaald perceel zakelijke rechten heeft deze omstandigheid niet be hoeft mede te brengen dat bij de vaststelling van de kadastrale gegevens niet een zo groot mogelijke zekerheid moet worden nagestreefd. Zo zullen de kadastrale grenzen met grote zorgvuldigheid en met verantwoorde nauw keurigheid moeten worden vastgesteld en bovendien zo goed mogelijk worden bijgehou den. Een belangrijke bron van onjuistheden in de kadastrale gegevens te dien aanzien wordt gevormd door een foutieve kadastrale aan duiding van de overgedragen onroerende zaken in de gepubliceerde akten. Al wordt zelden een volkomen verkeerd perceelnummer genoemd, toch is een veel voorkomend euvel dat een geheel kadastraal perceel wordt ge noemd terwijl de bedoeling van partijen is, meer of minder dan dit perceel over te dragen. Bij overdracht van een „cultuurperceel" ziet men door onvoldoende vergelijking van de kadastrale gegevens met de gebruikstoestand de cultuurgrens aan voor de kadastrale perceelgrens. Om dit zoveel mogelijk te voor komen beveelt de Staatscommissie onder be paalde voorwaarden de uitvaardiging aan van een dienstvoorschrift, hetwelk bepaalt dat aan elkaargrenzende kadastrale percelen wor den verenigd die onder eenzelfde rechtstoe stand aan eenzelfde eigenaar toebehoren. Een uitnemend denkbeeld, dat hopelijk in de komende maanden ook in de kringen van de middelbare ambtenaren van het Kadaster moge worden besproken en in de kolommen van Geodesia worden belicht aan de hand van de vele praktijkvoorbeelden! Ten aanzien van de overdracht van gedeelte lijke kadastrale percelen is de Staatscommis sie i.v.m. mogelijke vertraging van het rechts verkeer zeer terecht van oordeel, dat niet dwingend kan worden voorgeschreven dat de nieuwe rechtsgrens vóór de overdracht door de kadastrale dienst moet zijn opgemeten en het over te dragen grondstuk van een eigen kadastraal nummer moet zijn voorzien. Im mers in de praktijk kunnen deze kadastrale werkzaamheden niet steeds op korte termijn

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 5