138 geschieden. Om evenwel toch een band te leggen tussen de overdracht en de kadastrale toepassing ervan, blijven partijen in het voor gestane systeem bevoegd een gedeelte van een kadastraal perceel over te dragen, mits in de akte de bepaling wordt opgenomen, dat voor de gebezigde nadere omschrijving van het onroerend goed in de plaats zal treden de kadastrale aanduiding welke na de kadastrale toepassing eraan zal worden gegeven. Technisch aspect Voor wat het landmeetkundig-technisch as pect betreft wijst de Staatscommissie op de omstandigheid, dat de gegevens waarover de dienst van het Kadaster beschikt, slechts ten dele gebaseerd zijn op delimitatie van de grenzen door de wederzijdse eigenaren. 80 a 85 van het kadastrale kaartenmateriaal van het Nederlandse grondgebied dateert wat zijn opzet betreft nog uit het begin van de vorige eeuw. Volgens de Staatscommissie is de nauwkeurigheid te gering, de gebruikte schaal te klein, van een groot aantal grenzen zijn de aan de kadastrale kaart ten grondslag liggende gegevens (het veldwerk) niet aan wezig of voldoen niet aan redelijke eisen. Ook bij dit onderdeel wijst de Staatscommissie niet alleen op de gebreken maar tevens naar de weg die tot een radicale verbetering van de voorhanden gegevens voert, n.l. die naar een systematische vernieuwing van het Ka daster. Een gebiedsgewijze vernieuwing wordt voorgestaan op een wijze als een jaar of tien geleden in vakkringen reeds werd ge propageerd, n.l. hermeting gepaard aan zulk een nauwkeurig onderzoek naar de rechtheb benden en naar de begrenzing van hun on roerende goederen, dat aan de bij de vernieu wingsprocedure vastgestelde gegevens be paalde juridische gevolgen zouden kunnen worden toegekend. Deze vernieuwingsproce dure is door de Staatscommissie in een ont- werp-Kadasterwet neergelegd. In het eerst volgende nummer van Geodesia hopen wij aan dit zeer belangrijk ontwerp van Wet een beschouwing te wijden. De Staatscommissie beveelt een aanpassing aan van de vorm van de kadastrale kaart aan de moderne tijd. De tegenwoordige eilanden plans zullen dan verdwijnen en ter gelegen heid van de kadastrale vernieuwing van het betrokken gebied worden vervangen door raamkaarten, d.w.z. door plans die de figura tie van het terrein tot aan de tekeningrand van het rechthoekig kaartblad bevatten. Een ander aspect van de verbetering van de taakvervulling van de kadastrale dienst is te vinden in de beschouwing van de Staatscom missie over de maximumtijdruimte tussen de overschrijving van een eigendomsoverdracht in de openbare registers van een gedeel telijk kadastraal perceel enerzijds en de me ting der nieuw ontstane grenzen en de ka dastrale toepassing van deze meting ander zijds. Zoals men weet, worden momenteel zgn. openstaande akteposten pas als achter stand aangemerkt wanneer deze ouder zijn dan één jaar. De Staatscommissie staat op het standpunt dat dit criterium niet voldoet aan redelijke verlangens van partijen, van derden- gebruikers van kadastrale gegevens, van de kadastrale dienst zelve. Voor akteposten die als enige post op een perceel betrekking heb ben acht men de opmeting c.a. binnen drie maanden noodzakelijk en voor akteposten die met één of meer andere akteposten op een zelfde perceel betrekking hebben, is deze ter mijn zelfs: binnen zes weken. Wat dit aspect betreft is mijn ervaring van na de oorlog (in de jaren van voor 1945 was de praktijk geheel verschillend en onvergelijk baar met de huidige tijd van woningschaarste) dat veel bouwterreinen ,,op papier" worden verkocht en dat eerst na de bouw van de hui zen en schuren kan worden uitgemaakt waar nu eigenlijk precies de koopgrens loopt. Voor de wachttijd op een bouwvergunning in de particuliere sector rekent men zo'n goeie twee jaar, zodat het gebeuren kan dat men eerst ongeveer 2a 3 jaar na de aankoop van het globaal aangeduide bouwterrein de juiste grens kan mededelen. Wellicht dat met mede werking van het notariaat de door de Staats commissie beoogde ideale toestand kan wor den bereikt door het zoveel mogelijk opmaken van voorlopige koopcontracten, als het opject een deel betreft van een ontworpen huizen blok. De levering zou dan kunnen gebeuren, wanneer dit huizenblok door de bouwer was opgeleverd, en de grenzen op het terrein zou den zijn afgepaald. Kadasterraad en Wetenschappelijk Bureau van het Kadaster Onder de vernieuwende denkbeelden welke in het Rapport van de Staatscommissie inzake het Kadaster zijn gelanceerd, troffen mij voor al die met betrekking tot de instelling van een Kadasterraad en de oprichting van een We tenschappelijk Bureau van het Kadaster (in het Rapport permanente studiedienst" ge-

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 6