Ervaringen met het mechanisch verwerken van opnamegegevens bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij 141 door G. H. van der Vossen, Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij afd. Onderzoek In 1961 kreeg de afdeling Onderzoek van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschap pij van haar Directie de opdracht een onder zoek in te stellen naar mogelijkheden tot ratio nalisatie van de opnamewerkzaamheden. Het resultaat van dit onderzoek was, dat de eerste en de beste mogelijkheid lag in de ma chinale verwerking van de waterpassing van wegen en waterlopen. De elektronische reken machine kon ingeschakeld worden voor het uitrekenen van de waterpassing en tevens voor het besturen van een tekenmachine. Ook tachymetrische opnamen kunnen nu verwerkt worden. Dit artikel zal beperkt blijven tot de waterpassing. Ten behoeve van deze ontwik keling werd de volgende werkwijze ontwor pen: 1. Besturing van de reken- en tekenmachine. 2. Controle van de opname en van de registratie. 3. Registratie van de opnamegegevens op marksensingkaarten. 4. Opname volgens een vast schema. Een uitvoerige beschrijving van het systeem is verschenen in het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 79e jaargang, nr. 3 en nr. 4 (1963) van de hand van ir. J. A. G. Roele- veld. Een inleiding is gepubliceerd in Geodesia 5e jaargang nr. 7-8 pag. 216 (juli/aug. '63) door M. L. Veen Ing. Besturing van de reken- en tekenmachine Een digitale rekenautomaat, zoals onze „I.B.M. 1620" (fig. 1laat men werken door middel van een lijst van reken- en stuurop- drachten, gewoonlijk het programma ge noemd, dat in codevorm wordt opgeborgen in het geheugen van de machine. In dit programma zijn tevens de stuurop- drachten van de aangekoppelde tekenmachine opgenomen. De eerste opzet vSn het programma is in de loop van de tijd bewaard gebleven. Tijdens een proef met opname van wegen op prak tijkschaal, met medewerking van district Gel derland van onze Technische Dienst, bleken enige ondergeschikte correcties nodig te zijn: de keuze van symbolen, de opbouw van de registratienummers. Na vergroting van de Verder aangeduid met m.s. kaarten. Marksensing is een systeem, waarmee met speciaal pot lood aangestreepte cijfers machinaal omgezet worden tot ponsingen.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 9