174 dienst moet een inschrijving weigeren wan neer in de in te schrijven bescheiden de on roerende zaken niet met de kadastrale aan duiding zijn vermeld. Omdat het in de prak tijk onmogelijk is, meting vooraf te eisen van de tienduizenden gedeelten van eigendom men die jaarlijks in Nederland worden over gedragen of met een zakelijk recht worden bezwaard, is bepaald dat de weigering niet geschiedt als in de plaats van de noodzake lijke kadastrale aanduiding een omschrijving van de onroerende zaak is opgenomen met de bepaling dat voor deze omschrijving in de plaats zal treden de door de Rijksdienst aan deze zaken te geven kadastrale aanduiding. Het gevaar, dunkt mij, van deze nogal vaag omschreven restrictie is echter dat men, als men de bepaling letterlijk opvat, in beginsel kan volstaan met het volledig weglaten van elke duiding naar een kadastraal perceel. ,,Huis, schuur, erf, steeg, garage en tuin, ge legen te Alkmaar aan de Bleekerslaan, plaat selijk bekend onder huisnummer 3 en garage nummer 1G" is dan voor de aanduiding van mijn eigendom voldoende, wanneer ik de be paling in de koopakte laat volgen dat voor deze omschrijving in de plaats zal treden de door de Rijksdienst van het Kadaster aan deze zaken te geven kadastrale aanduiding. Hoe men een overdracht of een bezwaring van een dergelijk omschreven deel van een eigendom administratief vóór de opmeting wil verwerken, zonder in een chaos terecht te komen, is mij niet duidelijk. Kadastrale kaarten en registers De hoofdstukken 2 en 3 van de Kadasterwet hebben betrekking op de kadastrale kaarten, de daaraan ten grondslag liggende bescheiden (veldwerk en luchtfoto's) en de kadastrale registers, alsmede de bijhouding van kaar ten en registers. Op duidelijke en overzichtelijke wijze is aan gegeven wat de kadastrale kaarten en regis ters ten minste moeten bevatten. Opmerkelijk is, dat wettelijk is vastgesteld dat een ieder het recht heeft uittreksels te verkrijgen niet alleen van de kadastrale kaarten en registers, maar ook van de aan de kaarten ten grond slag liggende bescheiden, oftewel de veldwer ken, welke bij de kadastrale vernieuwing ter visie hebben gelegen. Het gevaar van ver keerde interpretatie door onbevoegden blijkt op de koop toe te zijn genomen. Een nieuw element in de kadastrale praktijk is, dat wettelijk verboden is kadastrale per celen of perceelsgedeelten te verenigen onder één nummer, als de samen te voegen grond stukken een verschillende hypothecaire be- zwaardheid hebben. Tot nu toe werd zoals bekend dit om praktische redenen en in be paalde omstandigheden wél toegestaan. Een zeer grote en voor de publiciteit zeer toe te juichen verbetering is mede de bepaling (vermoedelijk uit de Duitse voorschriften overgenomen) dat bij elke wijziging van een bij de Rijksdienst bekende rechtstoestand, van de perceelsgrootte en van de kadastrale aan duiding bij aangetekende brief een kennis geving van deze verandering moet worden verstuurd. Een kennisgeving aan elk van hen, die vóór en na de toepassing van deze ver anderingen bij de Rijksdienst bekend zijn als zakelijk gerechtigden van de onroerende zaak waarop deze verandering betrekking heeft. Deze zakelijk gerechtigden kunnen dan tegen deze veranderingen in beroep gaan, ten eerste bij de Rijksdienst zelve, vervolgens bij de Rechtbank en tenslotte bij de Hoge Raad. Vernieuwing Van nog groter belang is de controle, welke door de rechtstreeks belanghebbenden wordt uitgeoefend op de vernieuwing van de kadas trale kaarten, van de daaraan ten grondslag liggende bescheiden en/of van de kadastrale registers in daarvoor door de Minister aan te wijzen gebieden. Immers worden in de Kadasterwet bij ver nieuwing van het Kadaster niet alleen de uit de kadastrale registers bekend zijnde eige naren, erfpachters, opstallers, beklemde meiers, vruchtgebruikers en bezitters van het recht van gebruik en bewoning bij aange tekende brief opgeroepen, om ter plaatse in lichtingen te verstrekken over de bestaande rechten en ligging der grenzen, maar ook de hypothecaire schuldeisers en beslagleggers, ten aanzien van wie de inschrijvingen in de Openbare Registers niet zijn doorgehaald, worden hiertoe in de gelegenheid gesteld. Aan de hand van de verkregen inlichtingen en van de bestaande kadastrale gegevens worden nieuwe kadastrale kaarten vervaar digd, nadat metingen zijn verricht en de uit komsten van deze metingen in de aan deze kaarten ten grondslag liggende bescheiden (veldwerk, luchtfoto's) zijn neergelegd. Daar naast wordt ongeveer te vergelijken met de procedure bij de ruilverkaveling een zo volledig mogelijke lijst van rechthebbenden opgemaakt, met de omschrijving van de aard van hun rechten. Hoezeer men hierbij wil aan sluiten aan de veranderde hoofddoelstelling

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 14