175 van het Kadaster blijkt wel hieruit, dat naast de rechten van eigendom, erfpacht, opstal, beklemming, gebruik en bewoning, ook in de lijst worden opgenomen de grondrenten en de erfdienstbaarheden, waarvan het bestaan aan nemelijk is geworden na onderzoek, ook al is geen ingeschreven titel aanwezig. Ook andere rechten worden in de lijst vermeld, indien dit naar het oordeel van de Minister wenselijk is (ik denk hier aan de rechten van derden op grond van de Belemmeringenwet Privaat recht e.d.). De lijst van rechthebbenden, de kadastrale kaarten en de daaraan ten grondslag liggende bescheiden (dus alle veldwerken van het her- metingsgebied worden ter visie gelegd op een plaats binnen de gemeente, waarin het te vernieuwen gebied is gelegen. Deze ter- visielegging wordt niet alleen bekend gemaakt op het aanplakbord der gemeente en in ten minste twee nieuwsbladen, maar ook per aan getekende brief medegedeeld aan elke op de lijst vermelde rechthebbende, aan allen die aanspraak doen gelden, als mede aan allen die wèl in de kadastrale en/of Openbare Regis ters maar niét op de lijst van rechthebbenden voorkomen. Iedere belanghebbende kan bezwaren indie nen tegen: 1. de grenzen van de percelen zoals die op de kadastrale kaart zijn aangegeven; 2. de perceelsgrenzen zoals die op de aan de kadastrale kaarten ten grondslag liggende bescheiden zijn aangegeven (het veldwerk): 3. de vermelding op de lijst van rechthebben den; 4. de omschrijving van de rechten. Wanneer binnen de wettelijke termijn geen bezwaren zijn ingediend, wordt de lijst van rechthebbenden in de Openbare Registers in geschreven en staan de op de lijst vermelde rechten en rechthebbenden, alsmede de op de kadastrale kaart en de veldwerken aangege ven perceelsgrenzen vast tegenover de recht hebbenden aan wie per aangetekende brief een mededeling was gedaan van de tervisie- legging, en tegenover hun rechtverkrijgenden. In geval van indiening van bezwaren wordt uiteindelijk de gerechtelijke weg bewandeld, welke uitmondt in een uitspraak van de be voegde rechter, welke uitspraak eveneens in de Openbare Registers wordt ingeschreven. Grootse taak wacht Overzien wij de grote lijnen, die in het ont- werp-Kadasterwet door de Staatscommissie inzake het Kadaster zijn uitgestippeld, dan kunnen dunkt mij de honderdduizenden rechthebbenden op onroerende zaken niet anders dan content zijn, dat dank zij het werk van de Staatscommissie de bescherming van de rechten op onroerend goed waterdichter is geworden, de actieve medewerking van deze rechthebbenden groter, de publiciteit er van effectiever, de specialiteit van het object en van het subject nog betrouwbaarder. Een grootse maar zware taak wordt intussen door de Kadasterwet gelegd op de schou ders van alle kadastrale medewerkers van hoog tot laag. Hun arbeid krijgt, dunkt mij, een nog diepere zin dan deze al had. En het wil mij voorkomen dat in afwachting van de totstandkoming van de Kadasterwet reeds spoedig ons werk op deze komende taak zal moeten worden gericht. Van grote delen van Nederland voldoen de bestaande kadastrale gegevens niet meer aan redelijke eisen van nauwkeurigheid en betrouwbaarheid, welke de moderne maatschappij eraan mag stellen. Onze arbeid binnen die gebieden zal, dacht ik zo, op de nieuwe eisen moeten zijn afge stemd zodat bij een komende vernieuwing onze metingen van heden zullen passen in het kader van de behoeften van morgen. Aan deze behoeften voor morgen zal een voor de kwaliteit gevaarlijk tempo van inhalen van achterstand (en voor sommigen wellicht het ..posten jagen" en het „halen van de plan- ningscijfers"wel ondergeschikt behoren te zijn. Hoewel er nagenoeg geen exacte gegevens zijn over de omvang van wat straks voor een tijdrovende vernieuwing in aanmerking komt kan erop worden gerekend dat de uitgestrekt heid van de gebieden die onder deze vernieu wing vallen, veel groter zal zijn dan indertijd reeds door de heer Stoorvogel in diens be kende rede in uitzicht is gesteld. Wil binnen afzienbare tijd ons land waar de bevolking groeit in tal en last en waar al in recreatiegebieden de prijs van voor land bouw waardeloze grond soms tot boven 1)A ton per hectare is gestegen en bouwterrein schaars wordt als eten in de Bezettingstijd de beschikking hebben over een modern Ka daster, met een organisatie die de Kadaster wet waardig is, dan zal meer dan alle man kracht, geestkracht en voorhanden deskun digheid nodig zijn om dit grootse werk te vol voeren. Gelukkig hij, die hieraan zijn steentje zal kunnen bijdragen.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 15