Administratief technisch ambtenaar 188 oudheid meer dan iets anders heeft geleid tot de vorming van naties en van een sterk cen traal gezag. Hoe groter het geheel, hoe doel treffender het buiten de oevers getreden rivierwater kon worden aangewend. De bevloeiing had echter ook buiten het politieke leven een geweldige invloed. Zij prikkelde tot wis- en sterrenkundig onder zoek. De toegepaste wiskunde, vooral de landmeetkunde, was van onschatbare waarde in deze maatschappij, aangezien de jaarlijkse overstromingen de grenzen tussen de velden uitwisten en de grensstenen steeds opnieuw moesten worden opgericht. De velden moes ten zeer nauwkeurig opgemeten worden, want de belastingen waren gewoonlijk gebaseerd op de grootte van het overstroomde land en de hoogte van het water. Vandaar dat we al in de oudste historische tijd in Egypte een departement van .dijken en bevloeiing' aan treffen. In iedere provincie had dat een spe ciaal „waterhuis", een bureau, dat zijn amb tenaren uitzond om de dijken te controleren, het peil van de Nijl op te meten en de dijken door te steken, wanneer het water hoog ge noeg gestegen was. Er waren speciale ge rechtshoven voor waterstaatskwesties. De verwoesting van dijken, de verwaarlozing van kanalen en het misbruiken van irrigatie water waren de voornaamste zaken, die deze „waterrechtbanken" behandelden. De Egyptenaren hadden ook een kadaster, dat in het seizoen, waarin het water van het land was weggelopen, zijn opzichters uitzond, die de velden opmaten en grensgeschillen beslechtten. Om de twee jaar werd na een nauwkeurige inspectie van deze velden „berekening" noemden de Egyptenaren dit de belastingen vastgesteld. Op talrijke teke ningen uit die tijd ziet men deze inspecteurs aan het werk, vergezeld van klerken en sla ven. die het knopentouw dragen waarmee men mat. Met recht merken de geschiedschrij vers, Herodotus en Strabo bijvoorbeeld op, dat de bevloeiing de ontwikkeling van de wis kunde en de landmeetkunde moet hebben aan gemoedigd Ook op de sterrenkunde had de irrigatie een stimulerende invloed. Om alweer een Egyp tisch voorbeeld te nemen: we weten, dat op bepaalde punten langs de Nijl, in tempelhoven bijvoorbeeld, peilstokken werden geplaatst in putten, die met de rivier in verbinding ston den. Men hield deze peilstokken goed in het oog en één van de eerste dingen, die de Egyp tische koningen in hun annalen plachten te vermelden, was het hoogste peil, dat de Nijl tijdens hun regering bereikt had. Men wist, dat de Nijl in Memphis tot twaalf a zestien meter stijgen moest, wilde de oogst goed zijn. Het Egyptische jaar ving aan op de dag, dat de rivier buiten zijn oevers begon te treden en de ster Sirius bij het aanbreken van de dag opkwam. Uit de loop van de sterren kon men dus het begin van de overstroming voorspel len. Dit was van grote invloed op de ontwik keling van de sterrenkunde en dwong de Egyptenaren al heel vroeg tot het inzicht, dat de lengte van een jaar iets meer is dan drie honderd en vijfenzestig dagen. In historische tijden wist men heel goed, dat de burgerlijke kalender steeds enigermate gecorrigeerd moest worden, zodat het opkomen van Sirius zou blijven vallen op Nieuwjaarsdag. Ook in Mesopotamië heeft een dergelijk verband tus sen irrigatie en sterrenkunde bestaan Gevraagd wordt voor spoedige indiensttreding bij het Ambacht van West- Friesland, genaamd „Drechterland" te Hoorn (waterschap belast met wegen- onderhoud) een Brieven met opgave van diploma's en verlangd salaris te richten tot de Secretaris van het Ambacht, Grote Oost 6 te Hoorn.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 28