205 De gemeten richtingen zijn met pijltjes in de figuur aangegeven, de gemeten lengten met dwarsstreepjes. De invloed van de schaalfout kan verwaar loosd worden. Gevraagd: Geef puntsgewijs aan hoe men de veelhoek vereffent. 7. Vereffening driehocksnet volgens de benaderingsmethode A H De gemeten hoeken zijn met boogjes in de figuur aangegeven. Men vereffent eerst de hoeken van de driehoeken om het centrale punt F. Gevraagd: a) geef puntsgewijs aan hoe men de hoeken van de driehoeken om het centrale punt F vereffent; b) hoe vereffent men de rest van de hoeken? c) hoeveel maal worden de volgende hoeken gecorrigeerd: Da, Ds, Er, en E4. d. schrijf de sinus-(nets-) voorwaarde om het centrale punt D op. 8. De regeling van de vizierlijn van een theo doliet ten opzichte van de tweede as kan als volgt uitgevoerd worden, zonder de horizontale rand af te lezen. Stel het instrument op. Richt de kijker op een punt A, gelegen op gebruikelijke af stand, op een hoogte die ongeveer gelijk is aan die van het instrument. Daarna de klemschroef aandraaien opdat het boven- stel niet om de eerste as kan draaien. Sla de kijker door en richt een punt B in aan de andere kant van het instrument ge legen, als het punt A, ongeveer op de zelfde afstand. Maak de klemschroef los en draai het bovenstel om de eerste as, tot de kijker weer op het punt A is gericht. De klemschroef weer aandraaien. Sla dc kijker weer door. Als de vizierlijn gere geld is, is deze weer op het punt B gericht. Is dit niet het geval, richt dan een punt C in de vizierlijn in, naast B. Hoe regelt men de stand van de vizierlijn ten opzicht van de tweede as? Maak een tekening, waaruit de juistheid van deze handeling blijkt. Geodetische Astronomie Tijd: 100 minuten 1. Welke methoden van azimutbepaling kunnen toegepast worden en welke instru menten heeft men nodig voor: I. het afsluiten van een primaire veel hoek: II. het bepalen van een boussolecorrectie; wanneer men zich bevindt: a) op een plaats met geografische breedte ongeveer 0°; b) op een plaats met geografische breedte ongeveer 50°. 2. Bepaal de uurhoek van de ster Pollux Gem) op 1 augustus 1965 te 4h30m MET A 20m30s). Staat de ster dan oostelijk of westelijk van de meridiaan? 3. Bepaal de gegevens nodig om op 1 juli 1965 MET 20h de poolster te kunnen vin den. (j 52°. A 20m. 4. Bepaal voor 21 maart bij zonsopgang de aangroeiing van de zonshoogte per tijd secunde. q 45°. cos z- sin ii sin cos t cos rp cos o Recht Tijd: 1 50 minuten. Privaatrecht (75 minuten) 1. In de N. nr. 477, 1964 staat het vonnis in Kort Geding van de President van de Rechtbank te Amsterdam, betreffende de film Mensen van Morgen". Eiser: D. X., wonende te Y., ten deze handelende voor zich zelf en in zijn hoe danigheid van vader en mitsdien wette lijke vertegenwoordiger van de minder jarige L. X.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 17