196 Pig. 5 clotoïdevorm te buigen. Haar plaats in het platte vlak wordt ingenomen door deze van uit een willekeurige aanvangssituatie te draaien, te bepalen in welke richting zij moet worden verschoven en deze verschuiving aan te brengen. Hiermede is vastgesteld dat de clotoïde wat vorm en ligging betreft bepaald wordt door 4 parameters, zodat de ontwerper hiervoor 4 vrijheidsgraden tot zijn beschik king heeft. Een clotoïdefragment levert weer 2 extra vrijheidsgraden op, want de metaal draad zal op 2 plaatsen moeten worden af geknipt. De combinering der aselementen Bovenstaande beschouwingen hadden be trekking op de afzonderlijke aselementen, zij resulteerden in de aantallen beschikbare vrij heidsgraden. De vraag is nu aan de orde hoe het voor het gehele asontwerp totale aantal beschikbare vrijheidsgraden kan worden vastgesteld, waarbij de afzonderlijke elemen ten worden aaneengeschakeld onder de voor waarde dat in de overgangspunten raaklijnen en kromtestralen voor 2 elementen gemeen schappelijk zijn. Bij een asontwerp wordt aansluiting tot stand gebracht met reeds bestaande assen, hetgeen betekent, dat van deze aansluitings-elemen- ten de ligging is gedefinieerd, zonder dat de aansluitingspunten hierop behoeven vast te staan. Figuur 5 is als zeer eenvoudig voorbeeld voor zulk een probleem te hanteren. Nemen we aan, dat de rechte r en de cirkel C gegeven zijn, zij vormen de aansluitingselementen voor een te ontwerpen clotoïde. Om het aan tal beschikbare vrijheidsgraden voor de ont werper te tellen, moeten we nagaan hoeveel parameters moeten worden gedefinieerd om uitgaande van het ene aansluitingselement het andere aansluitingselement vast te leg gen. Gaan we uit van de rechtstand r, dan is het noodzakelijk hierop het overgangspunt O vast te leggen, hetgeen de vaststelling van 1 parameter vraagt (de ligging van een punt op een gegeven rechte). De aansluitende clo toïde vergt nu ook slechts de vaststelling van 1 parameter, immers haar ligging is reeds gedefinieerd door middel van 1 punt (het punt O), de raaklijn in dit punt (de lijn r) en de kromtestraal in dit punt (R cv>). Alle mogelijke clotoïden zouden kunnen worden aangepast, men moet dus nog de parameter A

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 8