197 selecteren. Om vast te stellen welk gedeelte van deze clotoïde zal worden benut is de bepaling van de booglengte L als parameter van de ligging van een punt op de clotoïde voldoende. Daarmede is dan tevens de kromtestraal in dit punt vastgelegd en de ligging van het kromtemiddelpunt, zodat daarmede ook het aansluitingselement is ge definieerd. We zien, dat de ontwerper in principe 3 parameters heeft vast te stellen om uitgaande van het ene aansluitingselement het andere te bepalen. Aangezien echter ook het andere aansluitingselement gegeven is, waarvoor eveneens 3 parameters werden vastgesteld, biedt het gestelde probleem voor de ontwer per geen enkele vrijheidsgraad. Hij kan dus noch een dwangpunt of dwang- maat noch een bepaalde lengteboogmaat voorschrijven. Het aantal gegevens was juist voldoende voor de oplossing van het vraag stuk. Als voorbeeld thans een asontwerp van meer gecompliceerde structuur. clotoïde IV 1 parameter A clotoïde) overgangspunt IV/V 0 parameters rechte V 0 overgangspunt V/VI 1 clotoïde VI 1 aansluitingspunt VI/VII 1 cirkel VII 0 parameters parameter (punt op rechte) parameter (A clotoïde) parameter (punt op clotoïde) parameters Fig. 6 Een tracé, bestaande uit de aselementen weergegeven in fig. 6 is opgebouwd uit frag menten van: rechte I, clotoïde II, cirkel III, clotoïde IV. rechte V, clotoïde VI en cirkel VII. De aan sluitingselementen worden gevormd door rechtstand I en cirkelboog VII. De vraag is, hoeveel vrijheidsgraden biedt dit probleem aan de ontwerper. Het zal de lezer nu geen moeite kosten te verifiëren dat uit gaande van I. de definiëring van VII impli ceert de vaststelling van 8 parameters, die als volgt zo eenvoudig mogelijk kunnen worden gehouden: rechte I aansluitingspunt I-II 0 parameters (gegeven) 1 parameter (punt op rechte) Door de vaststelling van 8 parameters volgt dus VII uit I. Echter is cirkel VII gegeven zodat hiervan 3 parameters vaststaan. De ontwerper is dus vrij om voor 5 andere para meters geschikte waarden in te voeren, hij heeft dus de beschikking over 5 vrijheids graden, waartoe vele mogelijkheden open staan. Anders gezegd moeten in het uit te werken tracé II, III, IV, V en VI 5 gegevens worden geïntroduceerd (niet meer en niet minder), die van allerlei aard kunnen zijn. Zij mogen b.v. betrekking hebben op dwang- punten of dwangmaten, op lengten van af zonderlijke elementen, op stralen van toe te passen cirkelbogen of parameters A van toe te passen clotoïdes, mits deze gegevens maar onafhankelijk zijn en elkaar niet tegenspre ken. Men kan bv. geen 3 punten op rechte V invoeren. clotoïde II 1 parameter A clotoïde) overgangspunt II/III 1 parameter (punt op clotoïde) cirkel III 0 parameters overgangspunt III/IV 1 parameter (punt op cirkel) Zou men een dwangpunt tevens als over gangspunt willen laten fungeren dan vergt dit punt uiteraard 2 vrijheidsgraden. De hierboven besproken voorbeelden laten zien, hoe men gemakkelijk kan nagaan of de oplossing van een gesteld vraagstuk bepaald, onbepaald of overbepaald is, op grond van de meetkundige samenhang der aselementen. Houdt men deze nauwkeurig in het oog. dan is dit ook voor varianten in de behandelde opbouw eenvoudig. Als algemene opmerking moet nog worden gesteld, dat de wijze van beschikking over de vrijheidsgraden voor zo'n probleem van invloed is op de berekening van aspunten in coördinaten. Daar een elektronisch rekenprogramma niet voor alle denkbare variaties in gegevens kan worden opgezet, betekent de toepassing van elektronische rekenmethoden wel een zekere beperking voor de asontwerper in de wijze waarop hij van zijn vrijheidsgraden gebruik maakt. Hij dient zich dus te voren op de hoogte te stellen van de mogelijkheden, die het beschikbare programma biedt. In dit opstel zijn de vroeger gehanteerde overgangsbogen in de vorm van gedeelten van een kubische parabool of lemniscaat niet genoemd. De beschouwingen gelden echter onveranderd daar ook deze wiskundige krom men gedefinieerd zijn door 4 parameters.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 9