NAUWKEURIGHEID. 222 DE KONINGH N V. ARNHEM ters, die gezamenl ij k de rechtstoe stand en de gesteldheid van de onroerende zaken volgens de bij de Rijksdienst bekende gegevens weergeven Bij dit laatste teken ik aan dat de hiervoor onder A en B bedoelde over- en inge schreven stukken (publikaties) gerekend moeten worden te behoren tot de gegevens die de rechtstoestand van onroerend goed weergeven. Naast de reeds genoemde verwijzing vindt men in de kadastrale legger telkens onder een afzonderlijk hoofd (tenaamstelling) de per celen geboekt, waarop door de in het hoofd genoemde persoon (natuurlijke of rechtsper soon dan wel groep van personen) hetzelfde zakelijk recht behorende tot groep 1 wordt uitgeoefend. De aard van het recht is in de tenaamstelling opgenomen. Ook hier sluit de Kadasterwet aan de bestaande administratie aan en wel door het bepaalde in artikel 10 letter b en c dat voorschrijft dat de gezamenlijke registers moeten bevatten: b. ,,de namen en andere gegevens van hen die volgens de bij de Rijksdienst bekende gegevens het recht van eigendom, opstal, erfpacht, vruchtgebruik, gebruik of bewo ning of beklemming hebben dit zijn de hiervoor bij groep 1 vermelde rechten); c. de aard van de onder b. genoemde zake lijke rechten Op het hierbij gevoegde schema (zie fig. 3) is het verband tussen de huidige boekhouding en de op de administratie betrekking hebben de bepalingen van de Kadasterwet nader tot uitdrukking gebracht. Volgens dit schema blijkt de boeking op het dagregister voor de administratie geen verdere betekenis te heb ben; trouwens ik moge te dezer plaatse de vraag stellen waarom het dagregister als openbaar register moet worden gehandhaafd. Voorts wil ik nog wijzen op de administratie van de op de zakelijke zekerheidsrechten (groep 3) betrekking hebbende mutaties, die in het openbaar register terzijde van het in geschreven stuk wordt bijgehouden. De verbetering in de administratie van de erf dienstbaarheden, die de Staatscommissie voorstaat, kan in beginsel al worden gevon den door in het losbladig register achter het perceel (lijdend erf) steeds te verwijzen naar het stuk waarbij de erfdienstbaarheid wordt gevestigd of opgeheven. Gezien de overeen komst die bestaat tussen de erfdienstbaar heden en de zakelijke rechten die genoemd zijn in de artikelen 497499 van de I.K. (rechten die door de letters BP., BL., OG. en M. worden gesignaleerd) verdient het aanbeveling deze rechten en de erfdienstbaar heden op dezelfde wijze te administreren. Ik meen met het bovenstaande mijn beschou wingen te kunnen beëindigen. Zonder op volledigheid te bogen heb ik getracht een beeld te geven van de wijze waarop in de huidige administratie de inkomende gegevens worden verwerkt en geordend tot informaties inzake de rechtstoestand van onroerende zaken. In deze beschouwingen is mede een analy sering van de bestaande kadastrale boekhou ding te zien, een analysering die naar ik hoop zal kunnen bijdragen tot het ontwerpen van een voor automatisering geschikt administra tie-systeem. Laat regelmatig Uw kostbare waterpasinstrument nakijken en controleren op zijn zuiverheid in onze nieuwe, geheel modern ingerichte reparatie-afdeling. VELPERWEG 92 - TEL. 08300-3 3046

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 10