TERUGBLIK OP DE STUDIE-OPDRACHT 223 AAN DE ONDERWERKGROEP 1 VAN DE WERKGROEP LANDMEET. KUNDIGE EN ADMINISTRATIEVE TECHNIEK EN ORGANISATIE door Mr. L. F. Berretty, Bewaarder van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepsbewijzen te Eindhoven I Probleemstelling Nadat de Staatscommissie inzake het kadas ter tot overeenstemming was gekomen over de door haar te volgen juridische lijn, werden door haar Werkgroep Landmeetkundige en Administratieve Techniek en Organisatie ver schillende werkgroepen ter bestudering van een daarmee samenhangend aantal adminis tratieve en landmeetkundige consequenties in het leven geroepen. Onderwerkgroep I kreeg de studieopdracht de mogelijkheid van automatic in de boekhouding op de hypotheekkantoren en in de verwer king van meettechnische gegevens na te gaan. Rekening diende hierbij te worden gehouden met het inzicht van de Staatscommissie, dat deze commissie aansluiting bij het in de Ne derlandse wetgeving heersende negatieve stelsel met vaststelling van een dienend karakter van het kadaster beoogde. De die nende taak van het kadaster behoorde in te houden, dat de kadastrale voorschriften het rechtsverkeer niet mochten belemmeren. Voorts diende bij de bestudering van de pro bleemstelling met het inzicht van de Staats commissie rekening te worden gehouden, dat de hypothecaire administratie (boekhouding op de openbare registers) als een ondeelbaar geheel met de kadastrale boekhouding moest worden gezien. Naast verwerking en ver strekking van de huidige gegevens moest aan bestaande maatschappelijke wensen aandacht worden besteed. Gevraagd werd het resultaat van het onderzoek naar de mogelijkheid van automatie in blok- en stroomdiagrammen aan te tonen. II Algemene beschouwing a. In een terugblik op hetgeen in werk groep I ter zake is besproken en hetgeen als gezamenlijk resultaat daarvan aan de Staatscommissie is aangeboden, heeft het wellicht ook enig nut om nog een per soonlijke visie op de bovengegeven pro- bleemstelling naar voren te brengen. Daartoe mocht ik besluiten gezien de uit nodiging van de Congrescommissie aan mij gericht hierover een kort woord te wijden. Uiteraard bij gemis aan deskun digheid omtrent de techniek van de auto matie, zal ik mij daarbij beperken tot die kant van de probleemstelling, die feitelijk de drempel vormt tot het verdere onder zoek naar de mogelijkheid tot bovenbe doelde automatisering. Ik meen deze te rugblik het beste te kunnen weergeven door eerst enige vraagpunten, die mij zijn bijgebleven, onder woorden te brengen. De voordelen van de automatie van men selijke verrichtingen met gebruikmaking van computers vindt steeds meer erken ning. Ook automatisering van de kring loop van stukken, die in de openbare re gisters moéten worden verwerkt en het verstrekken van gegevens uit die stukken middels computers lijkt aanbevelenswaar dig. Het gebruik van deze ingenieuze machines zou tot een snelst denkbare ver werking en verstrekking van gegevens en tot een grootst mogelijke concentratie van werkzaamheden kunnen leiden. Personeel zou tot een gering aantal vakbekwame krachten kunnen worden beperkt, werk en archiefruimte zou tot het minimale kunnen worden teruggebracht. Het aantal administratieve fouten zou niet noemens waard zijn. b. Bij de probleemstelling heeft de Staats commissie, zoals de werkgoep later bleek, alleen willen betrekken de kadastrale boekhouding en die op de openbare re gisters betrekkelijk de onroerende goede ren. Wil men echter over automatisering op de hypotheekkantoren gaan denken, dan ligt het m.i. voor de hand, zich aller eerst af te vragen of hét niet mogelijk is om op zijn minst ook de andere boekhou dingen op openbare registers die op de hypotheekkantoren worden aangehouden,

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 11