225 ik meen, worden verwacht, dat zij zelf ervoor zullen moeten waken als zakelijk gerechtigde in die registers voor te ko men. Het belang hiervan in verband met verschillende wettelijke procedureregels zoals bij onteigeningen en ruilverkavelin gen mag toch wel als algemeen bekend worden verondersteld. IV Grondslag voor automatie a. Behalve nu de vraag naar de omvang van de automatisering van de openbare re gisters, doet zich een niet minder belang rijke vraag voor, namelijk welke grond slag bij die automatie wel behoort te wor den gebruikt. Het voorgestelde ontwerp Kadasterwet onthoudt zich ervan om aan te geven op welke grondslag de openbare registers betrekkelijk onroerende goede ren dienen te worden aangehouden. Wan neer men ervan uitgaat, dat bij de auto matie logischerwijs alle ter bewaring aan wezige en toekomstige openbare registers dienen te worden betrokken, is het duidelijk, dat als grondslag voor die auto matie niet het kadastrale plan dienst kan doen. De meest daarvoor in aanmerking komende grondslag zal dan ongetwijfeld de zakenrechtelijk betrokken persoon zijn. De zakenrechtelijk betrokken persoon vormt namelijk boekhoudkundig gezien voor al deze openbare registers het enige gemeenschappelijke element. De persoon is bovendien gedurende zijn be staan en ook nadien in tegenstelling met de rechten, die hij uitoefent (de) en de voorwerpen, waarop hij die rechten uitoefent (de) een vaststaand onveran derlijk gegeven. Boekhoudkundig der halve reeds een volmaakt uitgangspunt te noemen, doch ook uit juridisch oogpunt bezien het meest aanbevelenswaardig uit gangspunt. Immers bij een onderzoek naar de zakelijke rechtstoestanden gaat het vaststellen van de bevoegdheid van de personen die zich op een zakelijk recht beroepen, vooraf aan de vaststelling hoe ver hun rechten reiken. Voor de bruik baarheid van de zakenrechtelijk betrok ken persoon als boekhoudkundige grond slag behoort slechts deze persoon dusda nig te worden aangeduid, dat persoons verwisseling uitgesloten is. b. Zeker nog bij automatie op een uitgebrei der gebied dan hier besproken, namelijk van alle boekhoudingen waarin de per soon het uitgangspunt moet zijn, zoals bij registratie van pacht, bevolking en belas tingplichtigen, biedt de hier voorgestane boekhoudkundige grondslag nog een enorm economisch voordeel. In dat geval zal immers van dezelfde zeer kostbare computers gebruik kunnen worden ge maakt. c. Tegen de naamwijzers van de hypothe caire boekhouding vóór 1927 bestonden bezwaren. Zeer terecht. Deze naamwij zers waren in een vaste registervorm sa mengesteld. De bijhouding geschiedde door tussenschrijvingen en -voorzover niet meer mogelijk in vervolgdelen. De raadpleging werd daardoor uiteraard steeds moeilijker. Gevaar voor vergissin gen werd bovendien vergroot, omdat de aanduiding van de persoon slechts door achternaam en voornamen te weinig 011- derscheidmakende gegevens bevatte. Ge boortedatum en geboorteplaats ontbraken, en aan de gedachte van een registratie nummer was men zeker nog niet toe. De huidige algemene naamwijzer, waarbij zoveel mogelijk nadere gegevens betref fende de personen worden aangetekend, en die lexicografisch gerangschikt in kaartvorm wordt aangehouden, is in het bestaande publiciteitssysteem tot een be trouwbaar hulpmiddel uitgegroeid. Deze naamwijzer vormt dan ook de normale weg om zich toegang tot de kadastrale en openbare registers te verschaffen. d. Tegen het kadastrale plan als grondslag voor de boekhouding op de openbare re gisters met betrekking tot onroerende goederen, zijn evenwel ernstige bezwaren naar voren gekomen. Deze boekhoudkun dige bezwaren zij hier voor goed be grip uitdrukkelijk gezegd richten zich niet tegen een landmeetkundige vastleg ging van rechtsgrenzen van een grond- perceel. Dit is een kwestie, die geheel op zichzelf kan worden beschouwd, en hier niet aan de orde. De bezwaren als vorenbedoeld zijn de navolgende: 1. Terwijl het gebruik van de kadastrale aanduiding voor de boekhouding slechts een administratieve betekenis heeft en voor de rechtspraak een no tariële ambtelijke verplichting inhoudt,

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 13