233 sten, en dus de landmeetkunde hier te lande in het algemeen, hiermede gebaat is. Opdat het maatschappelijk rendement zo groot mogelijk zij, dient bij elk object van samenwerking te worden onderzocht, welke mogelijkheden van uitwisseling van gegevens voorhanden zijn, welke resultaten verwacht kunnen worden en welke eisen gesteld moe ten worden. Bij dit onderzoek dient voorop gesteld, dat aangaande de conserverende taak de doelstelling van de met elkaar samen werkende diensten niet dezelfde is. De land meetkundige dienst van het Kadaster stelt vanwege haar conserverende taak over pe rioden van tientallen jaren belangrijk hogere eisen dan andere landmeetkundige diensten. Laatstgenoemde landmeetkundige diensten wensen in de regel uitsluitend gegevens ten behoeve van de uitvoering van een of ander technisch werk, waarvoor in het algemeen het vastleggen van terreingegevens slechts gedurende enkele jaren nodig is. Bij samenwerking heeft een uitwisseling van gegevens plaats, uitgevoerd in de vorm van een taakverdeling, die op zodanige wijze dient te geschieden, dat ieders bijdrage op economische en doelmatige wijze kan worden geleverd. In de regel verstrekt de landmeet kundige dienst van het Kadaster gegevens omtrent grenzen en het net van vaste punten, terwijl deze dienst in ruil hiervoor van de andere dienst landmeetkundige gegevens ont vangt in de vorm van coördinaten van nieuw bepaalde verzekerde punten, van veldwerken en van grondplans of van nieuwe plans die door de landmeetkundige dienst van het Ka daster worden opgewerkt tot kadastrale plans. De grenzen van percelen worden door een ambtenaar van het Kadaster afhankelijk van de gegeven situatie öf tevoren op het terrein gedelimiteerd öf naderhand aange bracht op de door de samenwerkende dienst vervaardigde kaart. Het beschikbaar stellen van het bij het Ka daster bekend zijnde net van vaste punten, ontstaan uit een verdichting van het Rijks- driehoeksnet, is eveneens van groot belang. Nog te vaak constateert men in de praktijk op dit punt een langs elkaar heen werken en wordt door gebrek aan coördinatie dubbel werk verricht. Voor een goede uitwisseling van deze gegevens is nodig, dat de dienst van het Kadaster beschikt over een overzich telijke administratie van het net van vaste punten, die een snelle raadpleging mogelijk maakt. Dit net van vaste punten moet vol doen aan de daarvoor in de H.T.W. gestelde normen, en zal hopenlijk in de naaste toe komst aangepast worden aan een nog te ontwerpen net van hoofdpunten. Met landmeetkundige diensten waarmede regelmatig samenwerking plaatsvindt, kan in onderling overleg een gecoördineerde plan ning van het jaarlijks werkprogramma nuttig zijn. Van belang is bijvoorbeeld een vooraf gaande coördinatie, bij het projecteren van een meetkundige grondslag, bij het doen op nemen van een bredere strook van opmeting gepaard gaande met delimitatie van per- ceelsgrenzen, bij het doen uitvoeren van de kaartering van het object van samenwerking op blanco kadastraal kaartmateriaal met de bedoeling deze kaartering te zijner tijd uit te breiden met aanvullende metingen, waardoor een vernieuwing van het kadastrale plan mo gelijk wordt. Door haar bijzondere taak aangaande de con servering van terreingegevens, zal de land meetkundige dienst van het Kadaster eisen, afgestemd op de daartoe in de H.T.W. ge stelde regels, moeten stellen ten aanzien van de technische kwaliteit van de resultaten ver strekt door de samenwerkende diensten. De districtsingenieur zal de consequentie onder ogen moeten zien, dat hij de verantwoorde lijkheid voor deze resultaten moet aanvaar den. Een voortdurend contact, een nauw samenwerken in teamverband is nodig, wil de samenwerking aan het beoogde doel be antwoorden. Na voltooiing van het object van samenwer king zal de landmeetkundige dienst van het Kadaster zich moeten belasten met het regi streren en invoegen in het kadastrale archief van het door de samenwerkende diensten in gebrachte werk. Belangrijk is, dat de door andere landmeetkundige diensten vervaar digde kaarten in het kadastrale archief wor den opgenomen en wanneer deze zich daartoe lenen bij voorkeur na ontvangst meteen wor den opgewerkt 'tot nieuwe kadastrale plans. Er mag geen onzichtbaar archief ontstaan van goede kaarten op grote schaal. Ook de vaste punten alsmede alle andere bescheiden dienen te worden geregistreerd. Aan de hand van deze administratie is het mogelijk de resultaten van de andere diensten dienstbaar te maken aan de bijhouding en de vernieu wing van het Kadaster en wordt bovendien de mogelijkheid geschapen, dat ook derden van deze gegevens profiteren. De administratie van het net van vaste pun ten en van de kaarten en grondplans is een vrij eenvoudige zaak. Een minder eenvoudige

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 21