236 welke waren ontstaan door het uitvoeren van op zichzelf staande metingen, die evenwel geen of weinig verband hadden met de ka dastrale kaart en veelal niet aangesloten waren aan het stelsel van de rijksdriehoeks meting, hetgeen geen ideale toestand was. Dat hierdoor ook doublu res optraden ligt voor de hand. Economisch gezien was dit niet ver antwoord. Bovendien vergde de werkwijze veel tijd, hetgeen mede werd veroorzaakt door het feit dat in den beginne veelal niet-land- meetkundig personeel werd ingezet. Het overbrengen van vele bladen naar de schaal 1 1000 door middel van het uit voeren van een kadastrale hermeting is voor vele gemeenten van zeer groot belang ge weest. Immers men kreeg toen de beschikking over goede en duidelijke kaarten, welke als grondslag konden dienen voor vele andere kaarten welke men moest vervaardigen. De maatschappelijke evolutie zette onvermin derd door en er ontstond een steeds groeiende behoefte aan nauwkeurige kaarten op grote schaal. Tal van gemeenten gingen over tot het aan trekken van geschoold landmeetkundig per soneel waardoor overal landmeetkundige af delingen bij de diverse diensten ontstonden. Het gevaar van doublures werd daardoor steeds groter en zowel van de zijde van het kadaster als van niet-kadastrale zijde groeide het inzicht dat op de een of andere manier daarin verbetering moest worden gebracht. Op enigerlei wijze moest een basis worden ge vonden op grond waarvan een samenwerking mogelijk was. Deze basis is voor vele gemeenten verkregen in een regeling, die in een aantal punten is vastgelegd zoals hieronder volgt: 1De samenwerking beperkt zich tot a. de hermeting en overbrenging naar nieuwe kadastrale plans op de schaal 11000 van gedeelten van de gemeente Nijmegen voor zoveel hiertoe geval voor geval machtiging wordt verleend. b. de metingen ten behoeve van de over drachten van gronden, waarbij de ge meente Nijmegen als partij optreedt in de hiervoor bedoelde gedeelten en in andere gedeelten van de gemeente welke door hermeting reeds eerder op nieuwe kadastrale plans op de schaal 1 1000 zijn overgebracht. 2. De gemeentelijke landmeetkundige dienst van de gemeente Nijmegen verricht de metingen in overleg met en onder voor lichting van de landmeetkundige dienst van het Kadaster te Nijmegen. De gemeentelijke landmeetkundige dienst stelt het veldwerk in duplo, benevens de verrichte hoekwaarnemingen en de even tueel uitgevoerde berekeningen van de meetkundige grondslag ter beschikking van de landmeetkundige dienst van het Kadaster. 3. De landmeetkundige dienst van het kadas ter stelt tijdelijk ter beschikking van de gemeentelijke landmeetkundige dienst van de gemeente Nijmegen de in het kadas trale archief aanwezige landmeettechni- sche gegevens voor zover deze op het onderhavige object betrekking hebben en. ter beoordeling van het hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst van het kadaster geschikt zijn om door niet- kadastraal personeel te worden gebruikt. 4. Alle delimitaties, grensuitzettingen en grensregelingen, benevens het in ont vangst nemen van de aanwijzing omtrent de nieuw te vormen grenzen dienen door de landmeetkundige dienst van het kadas ter te worden verricht. 5. De door de gemeentelijke landmeetkun dige dienst van de gemeente Nijmegen uit gevoerde metingen en de ter beschikking te stellen gegevens dienen te voldoen aan de door de landmeetkundige dienst van het kadaster te stellen eisen. 6. De kadastrale toepassing van de door de gemeentelijke landmeetkundige dienst ver richte metingen ten behoeve van hermetin gen geschiedt geheel door de landmeet kundige dienst van het kadaster. 7. De kadastrale toepassing van de door de gemeentelijke landmeetkundige dienst ver richte metingen ten behoeve van over drachten waarbij de gemeente Nijmegen als partij optreedt, geschiedt voor zover de gemeente Nijmegen deze met voorrang wenst te zien uitgevoerd, tegen betaling van de kosten van de daarvoor benodigde bureauwerkzaamheden volgens het tarief betreffende werkzaamheden voor particu lieren. 8. Behoudens het bepaalde omschreven onder 7 geschiedt de samenwerking over en weer kosteloos.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 24