NEERSLAG VAN HET BERAAD 1 l 238 OVER DE IN ONDERWERKGROEP 3 BESPROKEN ONDERWERPEN door Ir. A. J. Wytema, Ingenieur-Verificateur van het Kadaster te Arnhem 1Inleiding Onderwerkgroep 3 van de technische werk groep der Staatscommissie inzake het kadas ter kreeg verschillende technische kwesties te bestuderen, zoals de administratie en orga nisatie van het stelsel van hoofdpunten, de notering van de karakterisering van natuur lijke grensscheidingen op veldwerken, de systematiek van kadastrale kaarten, de aan duiding van nie't-eigendomsgrenzen en even tuele topografische details op kadastrale kaarten. Het onderwerp administratie en organisatie van het stelsel van hoofdpunten zal door ir. H. van den Berg behandeld worden. Omtrent de aanduiding van niet-eigendoms- grenzen op kadastrale kaarten werd uitvoe rig van gedachten gewisseld. Door de Staats commissie werd gesteld, dat de mogelijkheid niet zal worden geopend een landmeetkun dige controle van de zgn. cultuurpercelen uit te voeren. Wel zal zoveel mogelijk door ver eniging van percelen, waarvan de rechtstoe stand niet verschillend is, het voortbestaan van cultuurpercelen vermeden worden. De onderwerkgroep heeft geen oplossing ge vonden welke het nut van een symbolisering van de cultuurgrenzen, alsmede de werkver- meerdering, welke hiervan het gevolg is, zou den kunnen rechtvaardigen. De bijhouding is zeer moeilijk, vooral van gevallen, welke niet ter kennis van de kadastrale dienst komen. Op dit onderwerp zal niet nader worden in gegaan. De overige problemen volgen hieronder. 2. Notering van de karakterisering van natuurlijke grensscheidingen op veld werken 2.1. Probleemstelling Zowel voor de afstemming van de nauw keurigheid van meet- en rekenmethoden en van kaarteringsmethoden als voor de inter pretatie van later uitgezette grenzen is het noodzakelijk te achten een idee van de idea lisatie- en spelingsnauwkeurigheid van gren zen te krijgen door middel van een te ont vangen signatuur of andere aanduiding op veldwerken, die worden opgenomen in het archief der landmeetkundige dienst. Gevraagd werd een praktisch uitvoerbare aanduiding te ontwerpen. 2.2. Gegevens Door Ir. H. van den Berg en het Laborato rium voor Geodesie te Delft zijn onderzoekin gen verricht om de idealisatienauwkeurigheid van natuurlijke grensscheidingen te bepalen. Bij de aanname van een waarde voor de standaardafwijking in de idealisatie van een grensscheiding wordt de waarnemer in hoofdzaak door twee factoren beïnvloed: a. op grond van een globale indruk doet hij de uitspraak, dat het midden van de grensscheiding als een rechte lijn kan worden geïdealiseerd, geleid door een ge voel van meer of minder zekerheid; b. het onderhoud van de grensscheiding. Het resultaat van de onderzoekingen is: Standaardafwijking in cm in de idealisatie van het midden van een grens scheiding sloot heg raster onder goed houd slecht onder goed houd slecht onde goed rhoud slecht zeker 3 4 4-6 5 6 2 3 3-5 onzeker 4-5 O 6 6-8 3-5 ON Co

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 26