239 Deze getallen geven een indicatie voor de idealisatienauwkeurigheid van natuurlijke grensscheidingen. Zij moeten niet zonder meer als vaststaande grootheden gehanteerd worden. 2.3. Beschouwingen Met onderwerkgroep 2, welke de idealisatie nauwkeurigheid van natuurlijke grensschei dingen in haar besprekingen betrok, werd uitvoerig gediscussieerd over de waarde van het resultaat van de onder 2.2 vermelde on derzoekingen. Uit een toelichting van Ir. A. H. Kooimans bleek, dat op een als recht aangenomen mid den van de grensscheiding door een beperkt aantal waarnemers op verschillende punten, op gelijke afstand van elkaar gelegen, de standaardafwijking werd bepaald. De resul taten in de praktijk kunnen afwijken van deze standaardafwijkingen d, omdat a. er in de praktijk een groot aantal waarne mers zijn, die ieder het midden van een grensscheiding op eigen wijze zullen in terpreteren (persoonlijke interpretatie); b. de aflezing niet op punten geschiedt, doch door normalisering van bepaalde lengten der scheiding; c. de aflezing op de meetband in de regel door afronding op decimeters zal geschie den. Om de waarde van de in 2.2 vermelde cijfers voor de standaardafwijking beter te kunnen beoordelen, zal een uitgebreid, regionaal ge spreid onderzoek moeten worden ingesteld, hetwelk een zo groot mogelijk aantal waar nemers aan de hand van een uniforme in structie, welke zo goed mogelijk aan de me tingspraktijk is aangepast, zal moeten omvat ten. Tevens zou in dit onderzoek de stan daardafwijking ten gevolge van de speling, de grootheid d moeten worden betrokken. 2.4. Voorstel Het veldwerk biedt dikwijls geen plaats om bij iedere natuurlijke grensscheiding een be schrijving van het karakter te geven. Naar mate de beschrijvingen gedetailleerder wor den, zullen deze beschrijvingen des te meer van persoon tot persoon verschillen, want het zijn subjectieve beoordelingen. De meest betrouwbare uitspraken zullen zijn te verwachten, wanneer de metende ambte naren uit een gering aantal mogelijkheden kunnen kiezen. Een beschouwing van de in 2.2. vermelde tabellen, welke moeten worden aangehouden, zolang een nader onderzoek (nog) niet heeft plaatsgevonden, leert, dat zowel voor een heg, een sloot, als voor een raster slechts uit drie mogelijkheden behoeft te worden gekozen. Wordt op het veldwerk achter de aard van de scheiding, zoals deze steeds wordt aan gegeven (sl, heg of r), gesteld; I. voor idealisatie zeker en onderhoudstoe- stand goed; II. voor idealisatie onzeker en onderhouds- toestand goed en voor idealisatie zeker en onderhoudstoe- stand slecht; III. voor idealisatie onzeker en onderhouds- toestand slecht, dan is een praktisch uitvoerbare aanduiding verkregen. 2.5. Opmerkingen Omdat aan te nemen is, dat iedere andere grensscheiding, bijv. een muur of een wal, voor wat de karakterisering betreft met slechts een drietal klassen zich enigszins be trouwbaar zal laten beschrijven, wordt ook hier voorgesteld de aanduidingen I, II en III te gebruiken. In het geval, dat een grens op een bepaalde afstand evenwijdig loopt aan een natuurlijke scheiding of daaraan met bin dende maten is verbonden, zal de voorge stelde aanduiding ook kunnen worden ge bruikt. Indien in 2.3. voorgesteld onderzoek wordt gehouden, dient hierin tevens de vraag be trokken te worden, hoe de categorieën I, II en III door verschillende personen geïnterpre teerd worden bij dezelfde objecten. De resultaten van een dergelijk onderzoek kunnen een wijziging der voorgestelde cate gorie-indeling met bijbehorende cijfers ten gevolge hebben. 3. Systematiek van kadastrale kaarten 3.1. Probleemstelling Rekening houdend met wensen, naar voren gebracht in de Staatscommissie en met de in hoofdstuk IX van de H.T.W.-1956 behan delde materie, werd gevraagd ideeën te ont wikkelen over een aaneensluitend systeem van kadastrale kaarten, waarin opgenomen het huidige stelsel van bijbladen. Dit betekent eensdeels het afstellen van de schaal van kaarten, die dienen als grondslag

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 27