243 zich op de raamkaarten in de randgebieden slecht kan oriënteren. Een vluchtig onder zoek heeft uitgewezen dat tientallen jaren ge leden verschillende gemeenten na hermeting zijn afgebeeld op raamkaarten. In enige ge vallen is men weer tot eilandkaarten terugge keerd, daar de raadpleging van de raamkaar ten te veel moeilijkheden gaf. De moeilijkheden, welke ontstaan bij aanslui ting van kadastrale kaarten, vormen geen ar gument voor de raamkaarten, want deze moeilijkheden ontstaan doordat de meeste kadastrale kaarten niet in één systeem zijn opgenomen. Wanneer alle kadastrale kaarten in R.D.-verband zouden zijn voorgesteld, is de aansluiting van kadastrale kaarten van verschillende schaal, ofschoon niet zo gemak kelijk als bij de raamkaarten, toch een betrek kelijk eenvoudige zaak. Welk gewicht een ieder aan de argumenten pro- en contra-raamkaart zal geven, is een subjectieve zaak. De voor- en nadelen dienen terdege tegen elkaar te worden afgewogen. Tevens zal de automatische kaartering in be schouwing moeten worden genomen. Voor lopig lijkt een raamkaartindeling voordelen te bieden, wanneer met een automatisch kaar- teerinstrument slechts de punten geprikt wor den. Worden echter tevens de verbindings lijnen getrokken, dan zal geprogrammeerd moeten worden, zodat in dat geval een eilan den-bijblad weer voordelen biedt. In ieder geval zal het overbrengen van bij bladen naar raamkaart-indeling eerst kunnen geschieden, wanneer deze kaarten in één systeem, bij voorkeur R.D., zullen zijn opge nomen. 4. Topografische details 4.1. Probleemstelling Volgens de Staatscommissie zullen de kada strale kaarten bevatten: a. de perceelsgewijze indeling en de kada strale aanduiding van de percelen, b. zodanige gegevens omtrent de terreins toestand als voor een doeltreffende raad pleging van de kaarten vereist is. Een deel van de topografische details is es sentieel voor kadastrale doeleinden, zoals de weergave van gebouwen om de ligging van omliggende grenzen relatief t.o.v. een ge bouw tot uiting te doen komen. Een ander deel kan als typisch topografische aankle ding beschouwd worden. Als probleem zou gesteld kunnen worden het met lagere nauwkeurigheid inmeten en gra fisch verwerken van de topografische details, alsmede het bijv. langs fotogrammetrische weg bijhouden van deze details. 4.2. Beschouwingen Vooropgesteld zij, dat de wens naar beter leesbare kaarten iets geheel anders is dan het weergeven van de volledige topografie. In dien het midden van een sloot de kadastrale grens vormt, dan zal door het mede aangeven van beide kanten der sloot, dus 3 lijnen naast elkaar, een minder goed leesbare kaart ont staan. De leesbaarheid van de kadastrale kaart zal in het algemeen worden bevorderd door het aangeven van wegen, stromen, sloten, brug gen en stenen gebouwen. Indien deze topo grafische details reeds op de bijbladen voor gesteld worden, kunnen ze automatisch over gebracht worden naar een eventueel te ver vaardigen planologische kaart 1 5000, zoals omschreven onder 3.3. Bij vernieuwing van de kadastrale kaarten zal het weinig moeite kosten ook de topo grafische details op te nemen. De nauwkeu righeid van de kaart blijft homogeen. De bijhouding van deze topografische details kan echter problemen scheppen. Indien de kadastrale indeling niet wijzigt, doch in de topografie komen belangrijke veranderingen voor, zou het mogelijk zijn van luchtfoto's gebruik te maken. In dat geval zal de homo geniteit van de nauwkeurigheid der kaart verminderen. De topografische details, welke uit luchtfoto's gehaald worden, zouden op een bijzondere wijze aangeduid kunnen worden, doch dit kan gevaren scheppen voor de gebruikers, vooral voor ondeskundigen, die op de kaart gaan meten. Voor technische doeleinden, waarbij vrij hoge eisen aan de nauwkeurigheid van de te ge bruiken kaarten worden gesteld, zal de ho mogeniteit van de nauwkeurigheid een be langrijk punt zijn. Vooral de topografische details, welke dicht bij een kadastrale grens liggen, moeten nauwkeurig op het bijblad voorgesteld zijn. Tenslotte is de schaal van de kadastrale kaart van belang voor de wijze van bijhou den. Indien het bijblad op schaal 1 2000 voorgesteld is, zal de bijhouding van veran deringen in de topografie eerder kunnen ge schieden dan bij een kaart 1 1000.

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 31