248 van vastleggingsbouten worden voorzien. Bij dit alles zal dan bovendien nog bijzondere aandacht moeten worden geschonken aan het handhaven van een voldoende correlatie tus sen de nieuwe R.D.-coördinaten en de reeds bestaande coördinaten van de rond deze R.D.-punten gelegen plaatselijke puntenvel- den van de landmeetkundige diensten. Hoofdpunten In het voorgaande hoofdstuk over de her ziening van het puntennet der Rijksdriehoeks meting werd reeds verwezen naar een nota van de H.T.W.-commissie, waarin wordt ge zegd dat in de H.T.W. zal worden aanbevo len de invoering van een stelsel van hoofd punten naast de punten van het net der Rijks driehoeksmeting. Hieruit mag beslist niet worden afgeleid dat mei: dit stelsel van hoofd punten een eerste verdichting van het uitge dunde net van R.D.-punten wordt bedoeld, of anders gezegd dat de R.D.-punten en de hoofdpunten samen een net van hogere orde punten zouden vormen bestemd voor het daaraan aansluiten van de plaatselijke pun- tenvelden van de landmeetkundige diensten. Dit zou ook geen enkele zin hebben, aan de ene kant zou men het aantal officiële R.D.- punten gaan verminderen en direct daarna zou men deze uitdunning weer ongedaan gaan maken door de invoering van een zeer dicht landelijk net van hoofdpunten. De bedoeling van de HTW-commissie is een geheel andere geweest en uitgaande van het geen op pag. 2 van de HTW wordt gezegd, kan worden geconcludeerd dat de gedachte aan hoofdpunten in de eerste plaats is ont staan door theoretische behoeften. Door een consequente toepassing van de verkennings formules is er namelijk een bepaalde nauw keurigheid bereikt in de onderlinge ligging van bij elkaar gelegen punten (meetpunten en grenspunten) en het is van belang dat deze nauwkeurigheid zo goed mogelijk behouden blijft. De oorspronkelijke meetkundige grond slag wordt daarvoor minder geschikt geacht, omdat deze al na een betrekkelijk korte tijd gestoord is.. Worden er nu van deze meet kundige grondslagen een aantal punten (hoofdpunten) met de uiterste zorg verze kerd en regelmatig gecontroleerd, dan is het bij een later gebruik van de onbetrouwbaar geworden meetkundige grondslag (hierbij werd in de eerste plaats gedacht aan grens- uitzettingen) niet nodig dat de nog aanwezige punten van de oude grondslag worden ge controleerd (hetgeen dikwijls zeer moeilijk is), maar voor de aansluiting van de nieuwe metingen kan direct worden uitgegaan van de betrouwbare hoofdpunten. Dit betekent dat: a. hoofdpunten niet anders zijn dan bijzonder goed verzekerde punten van meetkundige grondslagen die gediend hebben voor de vastlegging van grenspunten in een coör dinatensysteem; b. het doel van hoofdpunten vooral is het voor een lange reeks van jaren vastleggen van meetkundige grondslagen, waardoor het bij verstoring van oude meetpunten mogelijk wordt een nieuwe grondslag te bepalen met een maximale correlatie ten opzichte van de vroegere meetkundige grondslag; c. op deze wijze een mogelijkheid wordt ge schapen om, ook na verloop van vele jaren als de oude grondslag onbruikbaar is ge worden, te komen tot een zo nauwkeurig mogelijke uitzetting (realisatie) van ver loren gegane grenspunten. Zowel de onderwerkgroep 3 van de Staats commissie als ook de in 1963 ingestelde kada strale werkgroep die tot taak had de directeur van het Kadaster en de Hypotheken te advi seren inzake de invoering der kadastrale hoofdpunten, waren van mening dat de vraag welke punten van een meetkundige grondslag in aanmerking kunnen komen om te worden gekozen tot hoofdpunt niet moeilijk te beant woorden is. Indien de gehele grondslag ver kend is op een i\d-waarde gelijk aan nul, zijn alle punten van deze grondslag wat nauw keurigheid betreft gelijkwaardig en zij komen alle in aanmerking om hoofdpunt te worden. Alleen het feit dat verwacht wordt dat een bepaald punt zich vele jaren ongestoord zal kunnen handhaven is dan doorslaggevend bij de keuze. De bepaling van hoofdpunten be hoeft dus geen moeilijkheden op te leveren en hierbij behoeven geen bijzondere voorzorgen in acht genomen te worden, omdat zij nor maal in de meetkundige grondslag worden opgenomen en tegelijk daarmede bepaald worden. De enige moeite die men zich moet geven is dat men wel eens een veelhoekstrek zodanig zal moeten projecteren dat deze langs een bepaald kunstwerk loopt dat geschikt wordt geacht om als hoofdpunt in de grond slag te worden opgenomen. Bijzonder belangrijk bij hoofdpunten is de

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 36