IN MEMORIAM 251 Met het plotseling overlijden van M. van Noordennen is weer een van de oude garde uit de beginperiode van de foto- grammetrie in Nederland uit ons midden weggevallen. Hij kwam 1 juni 1935 in dienst van de Fototechnische Dienst van de KLM op Waalhaven, naar ik meen als de eerste van hen, die betrokken waren bij de voorbereiding van de luchtkaartering van Nieuw-Guinea. Hij werd de assistent van M. Corsten, inmiddels helaas overleden, nadat hij op 23 november 1921 die dienst had opgericht. Van Noordennen kwam met een vooropleiding die hem voor zijn verdere functie bijzonder geschikt maakte. Na zijn HBS volgde drie jaar studie in Delft voor civiel ingenieur. Na het afbre ken daarvan kwam hij bij de BPM, opge leid tot assistent veldgeoloog en petroleum production engineer en werkte in Vene zuela. Hij volgde de cursus fotogrammetrie bij ondergetekende en was direct in de Foto- technische Dienst een toegewijd medewer ker, die zich naast Corsten volkomen thuis voelde. Zij werkten tesamen aan de popu larisering van de luchtfoto voor alle mo gelijke, waaronder ook cartografische, doeleinden. De oorlog kwam en Van Noordennen was van november 1939 tot juni 1940 gemobi liseerd als eerste luitenant. Het bedrijf van de KLM werd stilgelegd en hij werd uitgeleend aan de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht als landmeetkundig ambtenaar, zoals ook talrijke fotogrammeters van de Meetkundige Dienst van de Waterstaat gedurende die oorlogsjaren een onderdak vonden bij het landmeetkundig werk voor de ruilverkaveling. Waalhaven was vernield en in 1945 begon de vestiging van het fototechnisch en car- fotografisch bedrijf van de KLM op Schiphol. De kennis en ervaring benevens de in de oorlog door hem en Corsten be dachte plannen waren van grote waarde om de draad van het bedrijf snel op te kun nen nemen. Ook hij heeft zijn uiterste best gedaan de opgelopen schade in te halen en de inter nationale reputatie van het bedrijf mee te helpen herstellen. Zijn hoofdarbeidsveld is echter na de om zetting van het fototechnisch en cartogra fisch bedrijf van de KLM in een zelfstan dige N.V. KLM Aerocarto, mede in ver band met zijn gezondheidstoestand, vooral op Nederland geconcentreerd gebleven. Ook het beschikbaar komen van eveneens in 1935 aangenomen krachten, die in Nieuw-Guinea hadden gewerkt, maakten het mogelijk Van Noordennen te onthef fen van de bedrijfsvoering van de gehele Fototechnische Dienst, zodat hij zich ge heel kon gaan wijden aan het werk in Nederland. Daar was het ook in het bij zonder de ontwikkeling van de mogelijk heid van toepassing van de luchtfotografie voor cartografische doeleinden voor lagere overheidsorganen, waarop Van Noorden nen zijn volle aandacht en werkkracht heeft geconcentreerd. Met een groot en thousiasme voor de vele mogelijkheden die de luchtfoto in zich bergt trachtte hij dit over te dragen op ieder, waarmee hij in zakelijk of persoonlijk contact kwam. Velen in de met ons vak verwante kringen zullen aan Van Noordennen een prettige en goede herinnering bewaren. Ofschoon ik, nadat ik nu ongeveer 10 jaar geleden mijn adviseurschap van KLM Aerocarto neerlegde en daardoor een min der intensief contact met Van Noordennen onderhield, was mijn herinnering aan de periode van 1935 tot 1940 zodanig, dat hij behoort tot die kleine kring van mensen, die nu geleidelijk uitgedund wordt, die voor mij eng verbonden zijn met een voor oorlogse bloeitijd van de Nederlandse foto grammetrie. Op zijn wijze heeft ook Van Noordennen daartoe bijgedragen. Daarom past een in memoriam in dit tijdschrift. W. SCHERMERHORN

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 39