Geïntegreerde Informatieverwerking in de Geodesie Het begrip elektronische rekenmachine" De elektronische rekenmachines zijn op stormachtige wijze onze levenssfeer binnen gedrongen, maar hebben heden ten dage de aantrekkelijkheid van het volkomen nieuwe en sensationele verloren. Onze betrekkingen met deze rekenrobots zijn beland in een toestand van consolidering, en de vaak overdreven voorstelling van zaken over hun gedrag is geweken voor een nuch terder uitdrukkingsvorm. De elektronische rekenmachine, vroeger door het publiek graag als verbazingwekkend „elektronisch brein" met eerbied afdwingende eigenschappen en kundigheden bekeken, is thans geworden tot een eenvoudige „informa tieverwerkingsmachine". De vroeger zo zelf standig lijkende robot is nu alleen nog maar een besturingsschakel in een geautomatiseer de organisatie. Een blik op de kenmerkende eigenschappen van de elektronische rekenmachine maakt deze ontwikkeling duidelijker. Elk wiskundig probleem kan worden weer gegeven als afzonderlijke fasen in een be paalde volgorde. Voert men deze indeling consequent door, dan leidt deze terug naar de vier rekenkundige grondbewerkingen, waarna tenslotte zelfs vermenigvuldiging en deling kunnen worden vervangen door een volg orde van optel- en aftrekbewerkingen. De elektronische rekenmachines bezitten niet alleen het vermogen deze grondbewerkingen met grote snelheid uit te voeren, ze kunnen ook de voor een bepaald wiskundig probleem van toepassing zijnde volgorde van afzonder lijke fasen automatisch achter elkaar uitvoe ren en daarbij zogenaamde logische beslissin gen nemen. Dit laatste klinkt weer wat griezelig, maar het houdt niets anders in dan op grond van tussenresultaten de wiskundig juiste keuze maken tussen de verschillende mogelijkheden van verdere berekening. Deze mogelijkheid, een bepaald en omvang rijk programma zelf te kunnen uitvoeren, is de essentiële eigenschap van deze rekenma chines, zodat zij, correct beschouwd, worden aangeduid met de benaming door een pro gramma bestuurde rekenmachines. Deze benaming heeft echter geen vaste voet gekregen. Men spreekt thans algemeen van elektronische machines, een benaming die be trekking heeft op de huidige technische werk wijze van de machine. De technische reali sering van de programmabesturing kan ten slotte ook mechanisch geschieden. De ontwikkeling van deze machines liep van de eerste zuiver mechanische machine, de in 1935 door Konrad Zuse ontwikkelde Z 1, via relais- en buismachine, tot aan de halfgeleider techniek met transistoren en dioden, en mi cro-bouwelementen van de tegenwoordige, zgn. derde generatie van elektronische ma chines. Ook het begrip rekenmachine onderging in de loop der ontwikkeling een wijziging. Bij het ontwerpen en ontwikkelen van de rekenma chines sedert ca. 1935 stond aanvankelijk al leen het vraagstuk voor het oplossen van wis kundige problemen op de voorgrond, en het gebruik van de eerste rekenmachine vond eerst ook overwegend door wiskundige insti tuten plaats. Bij de verdere uitbreiding, voornamelijk op het gebied van de commerciële gebruiksmoge lijkheden, raakte de zuiver wiskundige ge dachte op de achtergrond, en het meer om vattende begrip informatieverwerkingsma chine karakteriseert de capaciteiten van de rekenmachine weliswaar omslachtiger, maar toch beter. 252 door Dipl.-Ing. P. Huth, Duitsland, m.m.v. Hagen Systems, Rotterdam

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 40