253 De entree van de elektronische rekenmachine in de geodesie De historische wijziging van rekenmachine in informatieverwerkingsmachine kan worden gezien in het gebruik van deze machines voor vraagstukken van geodetische aard. Reeds op een zeer vroeg tijdstip van de ontwikkeling van rekenmachines werden zij gebruikt voor landmeettechnische berekeningen, en thans, nu zij de rol van zuivere rekenmachine ont groeid zijn, zijn zij een onontbeerlijk arbeids- instrument van de landmeter geworden. In het hierna volgende wordt een beeld ge geven van de hedendaagse stand van de ge- integreerde geprogrammeerde informatiever werking in de geodesie. In het algemeen bestaat het werk in de geo desie uit het afbeelden van een deel van het aardoppervlak met topografische bijzonder heden en eigendomsgrenzen op kaart of te kening. Het werkproces hiervoor kan duide lijk worden ontleed in de delen: Meting, Berekening en Kaartering (inkaart- brengen) Voor elk van deze werkprocédé s bestaan sedert het midden van de vorige eeuw vaste werkschema's, die op grond van gelijkblijven de en steeds terugkerende werkelementen niet alleen de werkmethoden bespoedigen, maar ook het praktisch werk bevrijden van tijd rovende beoordelingen. Dit werk kan dan ook in zijn grootste omvang door minder gespe cialiseerde hulpkrachten worden uitgevoerd, terwijl de landmeter, van deze bezigheden be vrijd, zich kan wijden aan werkzaamheden van hogere orde, die meer met zijn capaci teiten in overeenstemming zijn. Meting en kaartering vinden volgens vaste regels plaats. Voor de berekeningen werd een normalise ring geïntroduceerd tot slechts een klein aan tal standaardvraagstukken, waardoor op hier voor ontworpen formulieren gemakkelijk rekenen mogelijk is. Deze formulieren maken elk nadenken over de volgende rekenfase onnodig: elke reken- fase staat afgetekend en er worden geen eisen gesteld aan hogere wiskundige capaciteiten van de persoon die ermee werkt. Ligt nu de gedachte niet voor de hand in plaats van de mens hiervoor een automaat te gebruiken? Deze gedachte werd voor het eerst geheel uitgewerkt door de landmeter Heinrich Sei- fers, die in München de rekenautomaat SM 1 bouwde. De SM 1 kon bepaalde meettech- nische programma's zelfstandig en geheel uit rekenen. Deze automaat werd toen door /Con- rac? Zuse naar de toenmalige ontwikkelingen en inzichten tot de Z II vervolmaakt, die als relais-rekenmachine over programma's met vaste bedrading beschikte en slechts bestemd was voor gebruik op een gebied waarop maar een beperkt aantal gelijkblijvende program ma's moest worden opgelost, zoals b.v. in de optiek, in het verzekeringswezen en tenslotte in de geodesie. Deze machine was eigenlijk de eerste in zijn soort, die in de geodesie praktisch gebruikt en binnen korte tijd in grote series werd ge bouwd. Met de voortschrijdende ontwikkeling van de rekenmachinetechniek werd spoedig het prin cipe van programma's met vaste bedrading vervangen door dat van de vrije geheugen programmering. Daarmee is het mogelijk met de machine flexibeler te werken, daar men niet meer gebonden is aan een beperkte voor raad van verschillende programma's. Thans zijn er bijna geen geodetische diensten of geodetische bureaus meer, die omvangrijke rekenwerkzaamheden nog met de hand uit voeren. Zij maken op de een of andere wijze gebruik van een elektronische rekenmachine, hetzij dat zij zelf over iets dergelijks beschik ken, hetzij dat zij gebruik maken van de dien sten van een rekencentrum. Er wordt thans een veelvoud van verschil lende rekenmachines gebruikt in de wereld van meettechnische berekeningen. In Duits land echter hebben zich in aansluiting aan de eerste ontwikkelingen bijna uitsluitend Zuse rekenmachines gehandhaafd. De betrekkelijk hoge kosten voor de aan schaffing van een rekenmachine vereisen voor een rendabel gebruik verschillende voorwaar den. Menselijk ingrijpen in het programmaverloop van de rekenmachine mag slechts uiterst zel den plaatsvinden, ter vermijding van impro- duktieve stoptijden van de machine. Derge lijk ingrijpen kan b.v. noodzakelijk worden, als door foutieve invoerinformatie het reken- verloop wordt onderbroken en naar de fout een tijdrovend onderzoek moet worden inqe- steld. Om te verhinderen dat door fouten in de in-

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 41