Deze ponsband wordt dan bij terugkomst in een rekencentrum zonder meer door een Zuse rekenmachine verwerkt tot resultaten, die weer rechtstreeks door een automatisch tekenapparaat Graphomat worden overgete- kend tot een complete kaart van het gemeten zeebodemgebied. Ook hier hebben we dus weer een voorbeeld voor een geïntegreerde informatieverwerking, waarbij door automatische registratie van de waarden via berekeningen in een elektroni sche rekenmachine tot aan het gewenste kaartmateriaal toe geen menselijke arbeid meer nodig is en een voortdurende foutloze informatietoevoer het meest intensieve ge bruik van de elektronische rekenmachine mo gelijk maakt. Na deze beschouwingen over het geodetisch werk te velde en te water mogen wij in aan sluiting hierop nog een kleine excursie maken op het gebied van geodetische metingen in de lucht, het terrein van de fotogrammetrie. De fotogrammetrie poogt het moeizame werk van de geodesie te velde te ontlopen, en op een vluggere en meer economische wijze re sultaten te verkrijgen. Hierbij wordt vanaf een terrestrisch punt, maar meestal vanuit een vliegtuig het te meten gebied gefotogra feerd. Op grond van deze opnamen verkrijgt men dan in precisie-uitwerkingsapparaten de ver langde topografische bijzonderheden met de voor de opname speciaal van een markering voorziene grenspunten. De gegevens aan de hand van deze opnamen zijn echter meestal, in het bijzonder waar een zeer hoge precisie vereist wordt, niet dadelijk bruikbaar; zij moeten nog een rekenproces ondergaan. Om deze reden worden de uitwerkingsappa raten rechtstreeks aan ponskaart- of pons- bandmachines gekoppeld, zodat men weer onmiddellijk over een informatiedrager be schikt voor aansluitende berekening in een elektronische rekenmachine. In de U.S.A. is hierin reeds een ontwikkeling op gang gekomen, waarbij de uitwerking van fotobeelden door aftasting met fotocellen langs automatische weg geschiedt en daar door een menselijke operator overbodig maakt. De door het automatisch uitwerkingsapparaat verkregen informatie wordt door een reken machine omgezet en toegevoerd aan een auto- 259 matisch tekenapparaat, dat de verlangde gra fiek van het gefotografeerde gebied maakt. Het automatisch tekenen In de beide voorgaande hoofdstukken kwam reeds het begrip „automatisch tekenapparaat" ter sprake, en met dit apparaat komen wij nu aan het derde deel van de landmeettechnische driedeling, het tekenen. De resultaten van het meten ter plaatse, dat de landmeter aanpast aan het terrein, aard van het vraagstuk, en verlangde nauwkeurig heid, vormen de verschillende meetelementen die door de rekenmachine in één uniforme weergave ter registrering van de gemeten punten worden geproduceerd. Het vastleg gen van de punten geschiedt door middel van coördinaten, een tweetal getallen, dat de po sitie van het desbetreffende punt in een be paald rechthoekig landsysteem of ook in geo grafische coördinaten van lengte en breedte vastlegt. Aan de hand van deze coördinaten kunnen nu voor de vraagstukken van het kadaster of van de ruilverkaveling de oppervlakten wor den berekend. Zij worden in de vorm van lijsten of ponskaarten gearchiveerd of vor men het basismateriaal voor het tekenen van kaarten of tekeningen voor bouwtechnische vraagstukken. De snelheid waarmee een rekenmachine deze resultaten op lijsten uitvoert, kan buitenge woon hoog zijn. Er zijn thans regelafdrukap- paraten als uitvoerapparaten aan elektro nische rekenmachines in gebruik, die in 1 seconde 16 regels van 160 tekens per regel kunnen afdrukken. Dit betekent dat door een rekenmachine in 1 uur bijna 10 miljoen cijfers worden uitge voerd. Dit is natuurlijk een uitzonderlijk ge val, maar er blijkt toch uit dat ook bij een vrij geringe capaciteit deze bij verdere ver werking van deze getallen op de tot dusver manuale wijze in geen verhouding zou staan tot de tot nu toe verkregen capaciteit. Met het oog op de uitgebreide kaarterings- werkzaamheden van de landmeter en de er varing die kan worden getrokken uit de suc cessen van de geautomatiseerde meetwijze, kwam de wens naar voren de resultaten van de rekenmachine zonder verder menselijk in grijpen rechtstreeks door een automatisch tekenapparaat te laten tekenen

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 47