In- en uitschakeling van de verlangde over brengingsfasen geschiedt door middel van elektromagneten, die worden bestuurd door het elektronisch gedeelte van het tekenappa raat. Dit elektronisch gedeelte van de machine ontvangt informatie van de ponsband of pons kaarten, of zelfs rechtstreeks van de reken machine. Het is de taak van de elektronische rekenmachine de vectorenreeks, die voor het tekenen van een bepaalde figuur nodig is, te bepalen. Deze vectorenelementen worden dan door de tekenmachine omgezet in snelheids combinaties. Men heeft met deze arbeids verdeling tussen tekenapparaat en rekenma chine bereikt dat het benodigd technisch be stand voor de tekenmachine zo gering moge lijk blijft en door een rekenprogramma van de elektronische rekenmachine wordt vervan gen, terwijl anderzijds de veelheid van weer- gavevormen van de tekenmachine niet terug gebracht wordt tot een bepaald aantal mo gelijkheden. Door de reusachtige rekensnelheid en capa citeit van de rekenmachine vormt het voor de tekenmachine benodigde programmage deelte slechts een onaanzienlijke hoeveelheid extra werk. Alle gedeelten van een tekening, die in ongewijzigde vorm steeds terugkeren, zoals symbolen en tekens, maar ook cijfers en letters in elke gewenste vorm, grootte of schrijfrichting, worden in de rekenmachine als klein vast programmadeel vastgelegd en op een geschikte plaats in het hoofdprogram ma opgeroepen en in de ponsband ongewij zigd geponst. Op deze wijze is het mogelijk een landmeet- technische kaartering te vervaardigen met alle bijzonderheden en met de hoogste precisie, in zelfstandige samenwerking tussen elektro nische rekenmachine en automatisch teken apparaat. opdoemen dat de mens steeds meer, en ten slotte geheel en al aan automaten en robots ondergeschikt zal worden. Men late zich ech ter niet verblinden door deze schijnbare won deren der techniek. Ook de automaten ver richten alleen datgene wat hun als program ma door de mens ingevoerd wordt. Krijgen zij te maken met vraagstukken waarvoor geen programma gemaakt is, dan zijn zij niet in staat zelfstandig een oplossing te vinden. Zij bevrijden de mens alleen van de steeds terug kerende geestdodende bezigheden, die niet met zijn, hem door de natuur geschonken, ver mogen tot denken en scheppen overeen komen. Op een speciaal gebied van ons tech nisch leven, de geodesie, werd aangetoond hoe het gebruik van een door programma's bestuurde elektronische rekenmachine zich niet alleen beperkt tot wiskundige problemen, maar daarnaast een volkomen nieuwe orga nisatie van het totale werkverloop met zich meebrengt, en voorts tot het ontwikkelen van de meest gecompliceerde extra apparatuur hiervoor dwingt, om de door de rekenmachine gegeven mogelijkheden tot snelheidsverho ging, personeelsbesparing en grotere rentabi liteit op het totale arbeidsproces van kracht te laten zijn. De geodesie is slechts één van de talrijke ge- bruiksgebieden voor elektronische rekenma chines. Overal echter zien we tendensen welke leiden tot de inschakeling van de rekenmachine in een keten van geïntegreerde informatiever werking. Slotbeschouwing Met deze schakel in de automatische infor matieverwerking is ook aan de laatste eis vol daan. Meten, rekenen en tekenen vormen nu één automatische keten zonder hiaten. De landmeter dient alleen nog maar een pro gramma van werkzaamheden te maken, het geschikte punt voor de theodoliet te kiezen, op het object te richten en de ontspanknop van de camera in te drukken. Vanaf dat ogen blik kan hij het verdere verloop tot en met de vervaardiging van het coördinatenregister en de kaarten overlaten aan de automaat. Velen zien nu het zo vaak geciteerde gevaar Nieuwe aanvragen voor Ruilverkavelingen Aangevraagd werd ruilverkaveling van het blok Bierum, gelegen onder de gemeenten Appingedam, Bierum en 't Zandt ter grootte van ca. 4100 ha. 261

(NGT) Geodesia | 1965 | | pagina 49